• امروز : دوشنبه - ۲۰ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 11 December - 2023

کرونا و تهدیدی که فرصت شد/ شکوفایی استعدادهای ناب تکواندو

  • ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰

خبرگزاری مهر – گروه ورزشی – محمد بیرامی: کرونا نزدیک به ۱۴ ماه است که میهمان ناخوانده خانه هاست. ویروسی که اغلب فعالیت‌های اجتماعی را تحت تأثیر قرارداد و ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبود. مسابقات و رویدادهای ورزشی جهان حتی بازی‌های المپیک، قهرمانی جهان و آسیا یکی بعد از دیگری به تعویق افتاد.

در این بین برخی با خلاقیت بالا دست به ابتکار زده و ورزش را با قابی از دوربین تلفن‌های هوشمند همراه از خانه‌ها وارد فضای مجازی کرده و با ایجاد چالش‌های متعدد و متنوع به نوعی مانع از تعطیلی ورزش شدند. در همین راستا برخی باشگاه‌ها پا را فراتر گذاشته و مسابقات ورزشی را از طریق دنیای مجازی برگزار کردند. این نوع برگزاری حد و مرزی نداشت و ورزشکاران از هر جای کره خاکی می‌توانستند بدون محدودیت و صرف هزینه‌های سنگین در این دست مسابقات شرکت کنند. ورزشکاران و علاقمندان نیز از این فرصت بهترین بهره را بردند، استعدادهای زیادی به دنیای ورزش معرفی شد و حتی مجوز حضور در مسابقات انتخابی و یا اردوهای تیم ملی را دریافت کردند.

باشگاه تکاروان کرج با مربیگری استاد مجتبی نظم ده، پیشکسوت تکواندو ایران یکی از پیش قراولان این نوع برگزاری بود که از همان ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا مسابقات تکواندو در بخش پومسه را از طریق فضای مجازی برگزار کرد. مسابقات که از نقاط مختلف ایران حتی روستاهای دور افتاده شرکت کننده داشت تا کشورهای مختلفی از ۵ قاره. در این بین تکواندوکاران زیادی از نقاط مختلف ایران اسلامی با حضور در این مسابقات استعدادهای خود را به تصویر کشیدند و نشان دادند که در صورت فراهم شدن شرایط می‌توانند مسیر موفقیت را به خوبی طی کنند.

خبرنگار مهر با برخی از تکواندوکارانی که در مسابقات مجازی حضور داشته و بعضاً موفقیتی هایی نیز کسب کردند گفتگو کرده است.

نوجوانی از تبریز با مدال‌های متعدد

اسرا غفاری راد تکواندوکاری ۱۲ ساله از شهرستان تبریز می‌گوید: از زمانی که با برگزاری چنین مسابقاتی آشنا شدم در این رقابتها حضور داشتم. در چند مسابقه اول حتی نتوانستم به جمع ۴ نفر برتر راه پیدا کنم، ولی ناامید نشدم و برای مسابقات بعدی برنامه ریزی کردم و تمرینات را در خانه ادامه دادم و توانستم در چند مسابقه‌ی بعدی مدال‌های خوبی کسب کند. مقام‌های اول و سوم در هانمادانگ، مقام سوم پومسه و چند مقام از جمله این مدال‌ها بود. ضمن اینکه در چند مسابقات بین المللی هم شرکت کرد و موفق به کسب یک مدال طلای پومسه و ۲ مدال طلای هانمادانگ از رقابتهای اتریش، طلای پومسه مسابقات ونزوئلا، برنز مسابقات پومسه مکزیک، برنز مسابقات آنلاین چومسه مکزیک، را بدست آورم.

با تکواندو در کرونا زندگی می‌کنیم

علی نقی دوست، تکواندوکاری که اهل شهرستان قم است و در جلفا زندگی می‌کند، می‌گوید: جهانی شدن شیوع ویروس کرونا سبب تغییر در فکر و سبک زندگی مردم جهان شد. ویروسی که بسیاری از عادات و آداب و رسوم را در سطح جهان و ایران تحت تأثیر خود قرار داد و در واقع چشم انداز جدیدی از زندگی فراروی همگان قرار داد. در این میان ورزش و بخصوص هنر دفاعی رزمی تکواندو نقش تعادل بخشی به جامعه را ایفا کرد.

بیش از یک سال است هنر تکواندو را کنار درس و مدرسه با استاد مسعود علیزاده شروع کردم. شهریور ماه ۱۳۹۹ و در اوج شیوع ویروس کرونا با مسابقات ابداعی و ابتکاری استاد بزرگ نظم ده که ظاهراً مدتی بعد از ورود کرونا شروع شده بود به قدرت فرهنگ ورزش و تکواندو پی برده و در هر مسابقه شرکت فعال داشتیم. این مسابقات با هدف توان افزایی، روحیه بخشی برای جلوگیری از افسردگی، نشاط بخشی هنرآموزان و… با شعار «با تکواندو در کرونا زندگی می‌کنیم» موفقیت چشم گیری داشته است و این مرهون تلاش‌های خستگی ناپذیر اساتید، داوران، دست اندرکاران و استاد بزرگ نظم ده می‌باشد.

در این رقابت‌ها ما با دوستان جدیدی از اقصی نقاط دنیا و ایران آشنا شدیم و چهره‌های شاد تلاش ما را افزون می‌ساخت.سعی و تلاش ما برای رسیدن به مدال طلا، نقره و یا برنز نبود. مدال گرفتن بهانه‌ای بود برای رقابت در فضایی شد و آشنا شدن هنرآموزان با بزرگان و اساتید بزرگ و دوستان از اهدافی بود که با کمترین هزینه به عمل آمد.

ارتقا رکورد در هانمادانگ

ماهان خساره زادی، تکواندوکاری با کمربند قرمز از بخش شاندرمن، شهرستان ماسال در استان گیلان و شاگرد استاد جلال دلداری یکی دیگر از همین ورزشکارانی بود که از موقعیت کرونا برای رسیدن به موفقیت بهترین بهره را برد. وی می‌گوید: بعد از مدتها دوری از مسابقات به علت شیوع کرونا و با اطلاع از مسابقات هانمادانگ تکاوران و تورنمنت‌های آنلاین بین المللی، با انگیزه دو چندان فرصت را مناسب دیدم تا را توانایی خود را در سطحی فراتر از استان به نمایش بگذارم. تا با کسب قهرمانی و تجربه بالا در مسابقات آتی شرکت کنم. در این رقابتها رکورد خود را به میزان قابل توجهی ارتقا دادم.

اتفاق خوب در زمان شیوع کرونا

شنیان مرادیان از شهرستان دیواندره، استان کردستان تکواندوکار نونهالی که کمربند مشکی چهار دوره در مسابقات آنلاین شرکت کرده و موفق به کسب یک طلا، یک نقره و دو برنز شده است. وی می‌گوید: این موفقیت بازتاب خوبی در خانواده و سطح شهر داشت. تجربه بسیار خوبی بود و می‌توان از آن به عنوان یک اتفاق قابل توجه در شرایط محدودیت‌های دوران کرونا یاد کرد که باعث تغییر روحیه و بالا رفتن انگیزه‌ها شد تا همواره تمرین کرده و در شرایط مسابقه باشیم. جا دارد از خبرگزاری مهر برای انعکاس اخبار و کمیته برگزاری بخصوص استاد نظم ده تشکر کنیم.

هدف؛ رسیدن به تیم ملی

پارمیس خسرویان با ۱۶ سال سن و دان یک تکواندو از شهرستان ممسنی استان فارس می‌گوید: ما اینجا امکانات وسیعی نداریم، اما تکواندوکاران با کمک مربیان خود سخت تمرین می‌کنند تا به اهدافی که برای خود ترسیم کرده‌اند دست پیدا کنند. من هم یکی از همین ورزشکاران هستم که با مسابقات و شرایطی که فراهم شد توانستم در ایام کرونا دوباره حس مسابقه رو تجربه کرده و برخی نقایص فنی خود را اصلاح کنم. یکی از اهداف مهم من رسیدن به تیم ملی است تا بتونم افتخاراتی برای کشورم کسب کنم.

هفت مدال رنگارنگ

سید محمد آرمیون تکواندوکای است که تابستان ۱۳۹۶ در روستای «ده رئیس» شهرستان انار استان کرمان زیر نظر استاد رضا دهقان شروع به فعالیت در رشته تکواندو نمود. وی می‌گوید: تا قبل از کرونا و آشنایی با مسابقات پر هیجان آنلاین ۴ مدال طلا استانی پومسه کسب کردم و خیلی دوست داشتم که در مسابقات بزرگ‌تر مدال کسب کنم. در دوران کرونا که هیچ مسابقه‌ای نبود، با رقابتهای بین المللی آشنا شده و با انگیزه مضاعف تمرین کردم. بار نخست فکر نمی‌کردم مدال کسب کنم نمی‌کردم و وقتی مدال گرفتم انگیزه ام برای این مسابقات بیشتر شد و در طی این مسابقات که همه دوره‌های این مسابقات بین المللی را شرکت کردم ۶ مدال شامل یک طلا، سه نقره و دو برنز کسب کردم.

از مسابقات جهانی تا رقابتهای آنلاین

سیدرضا و سید عباس نبوی برادرانی که مدال نقره مسابقات بین المللی هانمادانگ تکاوران را در اختیار دارند می‌گویند: ما برای مسابقات جهانی آماده می‌شدیم و حتی هزینه‌های مسابقات رو هم پرداخت کرده بودیم، ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا مسابقات لغو شد. حتی تمرینات ما کاهش یافته بود ولی با برگزاری مسابقات آنلاین و به صورت بین المللی و با همان کیفیت باعث شدن بیشتر از گذشته درخشیده و کسب عنوان کنم. نکته مهم این مسابقات بازبینی فیلم در صورت اعتراض بود که خیلی اهمیت داشت.

تمرینات افزایش یافت

امیرحسین مهدیزاده ۱۴ ساله از کرمان هم گفت: بیشتر در باشگاه خود تمرین می‌کردیم که با مسابقات آنلاین آشنا شدم. سطح این مسابقات واقعاً بالا بود و باعث شد تا تمرینات خود را افزایش داده و همین موضوع پیشرفت خوبی را برای من در پی داشت. مسابقات هم باعث شد تا ایرادات فنی را پیدا کرده و به همراه مربی در تلاش برای رفع آنها باشیم و در مسابقات بعدی با آمادگی بیشتری شرکت کنیم.

با انگیزه بالا چهار مدال کسب کردم

سولماز آرویش ۱۵ ساله با دان دو تکواندو از باشگاه آذرپیکان شهرستان آبادان که بعد از شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، تمرینات خود را در منزل پیگیری می‌کرد، می‌گوید: خیلی از برنامه‌های ورزشی از جمله مسابقات و آزمون‌های کمربند به صورت غیر حضوری برگزار شد که من هم با موفق با اخذ دان دو شدم. در این شرایط که باشگاه‌ها تعطیل بود با مشکلاتی از جمله کمبود فضا، نبود حریف تمرینی و تجهیزات مواجه بودیم که همین موضوع باعث لطمات زیادی به ورزشکاران و مربیان شد. من در مسابقات آنلاین دو طلا و دو برنز کسب کردم. این رقابتها که سطح بالایی هم داشت باعث شد با انگیزه بالا تمرین کرده، با آمادگی بیشتر مدال‌ها و رکوردهای خود را ارتقا دهم.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=8164

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.