• امروز : یکشنبه - ۱۳ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 March - 2024

کمبود نهاده‌های دامی در خراسان جنوبی/ پای دلالان در میان است

  • ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۴
کمبود نهاده‌های دامی در خراسان جنوبی/ پای دلالان در میان است

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها دامداران در خراسان جنوبی در کنار خشکسالی درگیر کمبود علوفه یارانه‌ای و سودجویی دلالان شده‌اند، شرایطی که هر روز زندگی این قشر را سخت‌تر از قبل می‌کند.

حکایت صف‌های طولانی تحویل سبوس و جو یارانه‌ای مدتی است سوژه تلخ رسانه‌ها شده، سوژه‌ای که هر چه بیشتر به آن پرداخته می‌شود اما مسئولان کمتر برای حل آن تلاش می‌کنند.

دامداران برای دریافت علوفه یارانه‌ای باید مدت‌ها در صف‌های طولانی در انتظار باشند اما همین علوفه به صورت آزاد توسط دلالان عرضه می‌شد و با دو تا سه برابر قیمت در دسترس قرار دارد.

چگونه است که سهمیه‌ای اندک برای علوفه یارانه‌ای در نظر گرفته می‌شود اما همین نهاده در بازار با قیمت‌های بالا با حجم زیاد به فروش می‌رسد

محمدی یکی از این دامداران است که با اشاره به وضعیت نامناسب دام‌ها و هزینه‌های هنگفت تأمین خوراک دام به خبرنگار مهر می‌گوید: بی انصافی ست که در این شرایط کرونا که مدام مسئولان می‌گویند پروتکل‌ها را رعایت کنید، دامداران این گونه در صف معطل باشند تا بتوانند سهمیه شأن را دریافت کنند.

وی با گلایه از مسئولان می‌گوید: نکته این است که مسئولان می‌دانند درمان مشکل کجاست اما برای رفع آن تلاش نمی‌کنند چگونه است که سهمیه‌ای اندک برای علوفه یارانه‌ای در نظر گرفته می‌شود اما همین نهاده در بازار با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسد.

این دامدار با اشاره به اینکه همه وعده حل مشکل را می‌دهند اما در عمل کاری انجام نمی‌دهند، گفت: میزان سهمیه‌ای که به دامدار تحویل داده می‌شود کفاف نیاز دام‌ها را نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون شرایط دامداران در بازارهای نهاده دامی و شیرخام به نحوی است که قدرت مالی شأن تا حد زیادی کاهش یافته است که توان اداره دامداری‌ها را ندارند، می‌گوید: وضعیت دامداران به گونه‌ای شده که قدرت خرید نقدی همین جو یارانه‌ای را هم ندارند و باید راهکاری ایجاد شود تا بتوانند هزینه این جوهای یارانه‌ای را مدت دار، پرداخت کنند.

دلالان در کمین دام‌ها نشسته‌اند / ‏‬ دامداران توان خرید جو ندارند

وی اضافه می‌کند: اگر مسئولان برای حل مشکل در زمان کوتاه اقدام نکنند، به زودی برای تأمین گوشت و شیر با مشکل مواجه می‌شویم و این در حالی ست که دلالان در کمین هستند که بعد از گرفتار شدن دامداران، همین دام‌ها را با قیمت اندک خریداری کنند.

دلالان در کمین هستند که بعد از گرفتار شدن دامداران، همین دام‌ها را با قیمت اندک خریداری کنند

دامدار دیگری با لهجه بیرجندی می‌گوید: دامداران الان نیاز به جو دارند زیرا دام‌هایی که زایش داشته‌اند شیر ندارند که به بره و بزغاله‌ها بدهند این مشکل باید فوری حل شود در غیر این صورت صنعت دامداری با چالش مواجه می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه خشکسالی مراتع را فقیر کرده و علوفه وجود ندارد، عنوان کرد: سهمیه اختصاص داده شده هم کفاف خوراک دام‌ها را نمی‌دهد و برای تهیه علوفه باید به بازار آزاد مراجعه کنیم که به لحاظ اقتصادی صرفه ندارد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی در این خصوص در گفتگو با مهر بیان کرد: دامداران هر روز خسارت مالی می‌بینند که این خسارت از حد که بگذرد وارد پروسه تعطیلی واحدهای دامداری خواهد شد.

جواد غریبی می‌گوید: در صورت تعطیلی دامداری‌ها بخش خصوصی، دولتی و مردم دچار مشکل می‌شوند.

وی با بیان اینکه فشار روی دامداری استان زیاد است گفت: اگر این روال بخواهد ادامه پیدا کند آینده صنعت دامپروری استان نگران کننده می‌شود.

۴۸ درصد خوراک دام آزاد تهیه می‌شود

غریبی می‌افزاید: حدود ۴۸ درصد خوراک دام را آزاد تهیه می‌کنیم و چون توان پرداخت نقدی نداریم نهایتاً هر ماه تا ۱۸۰ میلیون تومان برای کنسانتره بدهکاریم.

وی با اشاره به اینکه یک دامدار فقط درگیر تأمین خوراک دام نیست، اضافه می‌کند: حجم زیادی از داروها و واکسن‌های مورد نیاز دام‌ها به حدی گران شده که نمی‌توان آنها را تهیه کرد و این معضل نیز بر ناتوانی تأمین خوراک برای دام‌ها افزوده است.

حجم زیادی از داروها و واکسن‌های مورد نیاز دام‌ها به حدی گران شده که نمی‌توان آنها را تهیه کرد و این معضل نیز بر ناتوانی تأمین خوراک برای دام‌ها افزوده است

رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی با بیان اینکه دو گروه نهاده وجود دارد، می‌گوید: علوفه معمولاً در داخل کشور تولید و توزیع می‌شود مثل کاه و یونجه و ذرت علوفه‌ای و اصولاً در این زمینه نباید دچار کمبود در کشور باشیم اما متأسفانه امسال با مشکل مواجه شده‌ایم، گروه دیگر جو و دانه سویا است که این دسته نهاده وارداتی ست و در این بخش مشکل جدی‌تر شده است.

وی ادامه می‌دهد: این نهاده‌های وارداتی در سال‌های گذشته به صورت آزاد توسط شرکت‌ها تأمین می‌شد که امسال با توجه به راه اندازی سامانه بازارگاه نهاده‌ها از این طریق تأمین می‌شود.

غریبی تصریح می‌کند: در بحث نهاده‌های جو و ذرت که در استان نیز وجود دارد شیوه نامه‌ای تنظیم شده که نهاده‌ها تبدیل به کنسانتره می‌شود که به جز چند دامدار بزرگ صنعتی که به صورت خام دریافت می‌کنند بقیه دامداران نهاده را به صورت خوراک آماده تحویل می‌گیرند که متأسفانه میزانی که به دامدار تحویل می‌شود کفایت دام را نمی‌کند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در گفتگو با مهر می‌گوید: یک میزان مشخص نهاده برای دام‌ها در نظر گرفته شده که سرانه آن برای دام سبک ۱۵۰ گرم و برای دام سنگین ۲ کیلو کنسانتره است.

ابراهیمی می‌افزاید: همانطور که می‌دانید کنسانتره نیاز غذایی یک روز دام نیست در کنار آن عمده علوفه‌ای که مصرف می‌شود علوفه خشبی است، برای همین دامداران باید به موقع کاه، یونجه و ذرت را خریداری و ذخیره‌سازی کنند تا در موقعیت‌هایی مناسب که نیاز است مورد استفاده قرار دهند.

ابراهیمی می‌افزاید: در حال حاضر ۱۵۰ گرم جو یا کنسانتره‌ای که به هر دام اختصاص داده می‌شود به منزله جیره کمکی است که بایستی در کنارش جیره علوفه خشبی نیز به عنوان جیره روزانه دام تأمین شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از دامداران خواست که اگر توانایی مالی دارند این مقدار را خودشان تأمین کنند و اگر چنانچه این تمکن را ندارند از تشکل‌ها کمک بگیرند.

وی گفت: این انتظار وجود دارد که تعاونی‌ها و تشکل‌ها به موقع بتوانند جوابگوی نیاز دامداران زیر مجموعه خودشان باشند.

گرانی بی حد داروهای دامی

وی درباره افزایش قیمت داروها می‌گوید: در بحث دارو و واکسن تابع شرایط ارزی هستیم و از طرفی تحریم‌ها روی قیمت‌ها اثر گذاشته و به نسبت قبل که ۱۰۰ درصد یارانه اختصاص داده می‌شد و با ارز دولتی بود الان با ارز نیمایی است که افزایش قیمت داشته‌ایم.

وی تاکید می‌کند: دغدغه تمام مسئولین این است که در شرایط موجود مشکلی را از دوش دامدار و تولیدکننده به هر شکلی که مقدور است برداریم و نهایت تلاش خود را می‌کنیم.

آن‌چه باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر امروز به مشکلات هزاران دامدار استان رسیدگی نشود، صنعت دامداری خراسان جنوبی با چالش جدی مواجه می‌شود به همین دلیل جدا از شعار و وعده، مسئولان باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل تأمین نهاده‌های دامی را مرتفع کنند.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=3761

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.