• امروز : سه شنبه - ۲۸ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 April - 2024

کمک ۶۵۰ میلیاردی مجلس به ۱۰ فدراسیون/ اقدام مثبتی که ناقص شروع شد

  • ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
کمک ۶۵۰ میلیاردی مجلس به ۱۰ فدراسیون/ اقدام مثبتی که ناقص شروع شد

خبرگزاری مهر – گروه ورزش: اهمیت بازی‌های المپیک که قرار است با یک سال تاخیر مردادماه امسال برگزار شود، از چشم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان درگیر با حوزه تربیت بدنی و ورزش پنهان نمانده طوری که به نسبت همیشه اعتبارات قابل توجهی را در اختیار نهادهای مسئول و درگیر با فدراسیون‌ها قرار داده‌اند تا پروسه شارژ تیم‌ها و ورزشکاران اعزامی به توکیو بدون کمترین دغدغه ممکن طی شود.

البته لایحه بودجه ۱۴۰۰ هنوز توسط دولت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نشده اما طبق لایحه پیشنهادی، بودجه وزارت ورزش از یک هزار و ۴۲ میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار (جاری و عمرانی) افزایش یافت. بودجه کمیته ملی المپیک هم از ۱۲۲ میلیارد تومان به ۱۶۶ میلیارد تومان افزایش داشت. در مورد بودجه کمیته ملی پارالمپیک جهشی از ۵۱ میلیارد تومان به ۷۱ میلیارد تومان اعمال شده است.

لایحه بودجه سال جاری در روزهای پایانی سال گذشته توسط مجلس به دولت ابلاغ شد و به زودی هم ابلاغ آن به دستگاه‌ها انجام می‌شود با این نکته قابل توجه که در لایحه ابلاغی برخی فدراسیون‌ها از بودجه ویژه و جداگانه ای بهره مند خواهند شد.

بودجه ویژه مجلس برای ورزش

طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰، کمیته ملی المپیک علاوه بر بودجه سالیانه خود همچون سال گذشته از اعتبار ویژه ای هم برای المپیک و آماده سازی کاروان اعزامی به این بازی‌ها بهره مند خواهد شد. اعتبار کمیته ملی المپیک در این بخش – ویژه المپیک – از ۲۰ میلیارد تومان به ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

این موضوعی بود که در مورد کمیته ملی پارالمپیک و لایحه پیشنهادی برای این کمیته مغفول مانده بود اما رایزنی‌های مسئولان کمیته ملی پارالمپیک با مجلسی‌ها و پیگیری‌های تکمیلی به تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی به این کمیته ویژه بازی‌های توکیو منجر شد.

نمایندگان مجلس اما علاوه بر بودجه‌ای که ویژه بازی‌های المپیک و پارالمپیک و جهت تخصیص به دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مصوب کرده‌اند، بودجه ویژه ای هم برای وزارت ورزش مصوب کرده‌اند تا توسط این وزارتخانه برای تخصیص به برخی فدراسیون‌ها استفاده شود.

۱۰ فدراسیونی که زیر چتر حمایتی مجلس رفتند

پروسه طرح و تصویب بودجه ویژه مجلس در کمیسیون فرهنگی و توسط کمیته تربیت بدنی و ورزش این کمیسیون پیگیری شد. خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که ابتدا این طرح در مورد ۲۰ فدراسیون پیشنهاد شد اما در نهایت تعداد فدراسیون‌های بهره مند از بودجه ویژه مجلس به ۱۰ فدراسیون المپیکی و غیرالمپیکی کاهش یافت.

کشتی، وزنه برداری، تکواندو، دوومیدانی، کاراته، قایقرانی، تنیس، هندبال، ورزش‌های رزمی و ورزش‌های همگانی ۱۰ فدراسیونی هستند که از این بخش از اعتبارات ۱۴۰۰ ورزش سهم خواهند برد.

سهم هر فدراسیون از بودجه ویژه وزارت ورزش

نمایندگان مجلس در کمیسیون فرهنگی و کمیته تربیت بدنی و ورزش این کمیسیون، در طرح پیشنهادی خود برای کمک ویژه به فدراسیون‌ها مبلغ ۶۵ میلیارد تومان را به تصویب رسانده‌اند تا در اختیار ۱۰ فدراسیون قرار بگیرد.

در این میان سهم کشتی چهار برابر دیگر فدراسیون‌ها و به اندازه ۲۰ میلیارد تومان است. سهم هر یک از ۹ فدراسیون دیگر هم از سفره‌ای که مجلس پهن کرده ۵ میلیارد تومان خواهند بود.

ملاک انتخاب ۱۰ فدراسیون چه بود؟

این اولین بار است که مجلس شورای اسلامی علاوه بر بودجه مصوب برای وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارالمپیک و جدا از بودجه تخصیصی به بازی‌های المپیک و پارالمپیک، اعتباری را هم برای برخی فدراسیون‌ها مصوب می‌کند.

در بررسی اولیه برگزاری المپیک و پارالمپیک در سال جاری و اهمیت بالای نتایج کاروان‌های اعزامی به این دو رویداد دلیلی بر این اقدامِ اولین مجلس به نظر می‌آید که نه تنها بیراه نیست بلکه قابل تحسین و حمایت هم است اما اگر این موضوع یعنی در پیش بودن مهمترین رویدادهای ورزش جهان دلیل این کار بوده، چرا همه فدراسیون‌های المپیکی به یک چشم دیده نشده‌اند؟

در میان فدراسیون‌هایی که قرار است از نگاه حمایتی و مالی مجلس برخوردار شده‌اند برخی فدراسیون‌ها المپیکی هستند و در کاروان شکل گرفته برای اعزام به توکیو هم نماینده دارند اما فدراسیون‌هایی مانند هندبال، تنیس، ورزش‌های رزمی و ورزش‌های همگانی یا اصلاً جزو رشته‌های المپیکی نیستند یا اینکه ورزشکاران شان موفق به کسب سهمیه برای المپیک توکیو نشده‌اند. با این اوصاف چرا این فدراسیون‌ها در فهرست ویژه مجلس قرار گرفته‌اند؟

پاسخ رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس به چند پرسش

کمیته تربیت بدنی و ورزش در کمیسیون فرهنگی مجلس طرح حمایت مالی از برخی فدراسیون‌ها را پیشنهاد داده، بودجه لازم برای آن را تصویب کرده و سهم هر فدراسیون از آن را هم مشخص کرده است اما دلیل اینکه در سال برگزاری المپیک، برخی فدراسیون‌های المپیکی از این طرح مالی جامانده اند چیست؟ اصلاً ملاک قرار گرفتن فدراسیون‌های غیرالمپیکی یا فدراسیون‌های بدون المپین در این فهرست چیست؟ و چرا در میان ۱۰ فدراسیون تعیین شده سهم کشتی چهار برابر دیگر فدراسیون‌ها تعیین شده است؟

آیا رایزنی روسای فدراسیون‌ها و تعاملاتی که با نمایندگان مجلس داشته‌اند در قرار گرفتن رشته آنها در فهرست مورد نظر تاثیری داشته است و اگر نه چطور فدراسیون‌های المپیکی و غیرالمپیکی در این طرح مالی یک کاسه شده‌اند؟

احمد راستینه رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر و در واکنش به پرسش‌های مطرح شده گفت: برای مجلس حمایت از ورزشکاران و تیم‌های ملی که در میادین بزرگ ورزشی مانند المپیک و پارالمپیک و مسابقات جهانی باعث برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی می‌شوند و از ارزش‌های ایران اسلامی دفاع می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل متعهد به حمایت همه جانبه از آنها به خصوص در بحث مالی هستیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل در لایحه بودجه پیش بینی شده و از محل مالیات بر دخانیات و مالیات بر ارزش افزوده مبلغ ۱,۴۰۰ میلیارد تومان به اعتبارات ورزش اضافه شده است.

راستینه تاکید کرد: در همین راستا و علاوه بر بودجه‌ای که برای وزارت ورزش و دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مصوب شده است، کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس ۵۰ میلیارد تومان برای کمیته ملی پارالمپیک و کمک به کاروان پارالمپیک تصویب کرد. ضمن اینکه تخصیص اعتبار ۶۵ میلیارد تومانی به وزارت ورزش – جدا از بودجه ۱۴۰۰ این وزارتخانه – را هم به تصویب رساند تا از آن برای کمک به برخی فدراسیون‌ها استفاده شود.

«قرار است بودجه ۶۵ میلیارد تومانی شامل ۱۰ فدراسیون شود. ملاک انتخاب این فدراسیون‌ها چیست؟»، رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر گفت: بازی‌های المپیک یکی از اولویت‌های در نظر گرفته شده برای طرح این حمایت مالی و تصویب آن بود و اینکه اینگونه بتوانیم از فدراسیون‌هایی که در این رویداد نماینده دارند، حمایت داشته باشیم.

«با این اوصاف چرا برخی رشته‌های المپیکی در این فهرست گنجانده نشده‌اند و به جای آنها نام فدراسیون‌های غیرالمپیکی قرار داده شده است؟ این یک امتیاز ویژه برای این دسته فدراسیون‌ها نیست؟»، راستینه در پاسخ به این پرسش هم تصریح کرد: این اولین بار است که چنین طرحی ارائه شده و قاعدتاً امکان حمایت از همه فدراسیون‌ها وجود نداشت. تلاش این بود که بیشتر فدراسیون‌ها المپیکی باشند اما در طرح کلی توجه به زیرساخت‌ها، حمایت از هیات‌های استانی و تمرکز بر آماده سازی تیم‌های ملی و توسعه بخش پایه هم برای مان اهمیت داشت. بر همین اساس فدراسیون‌هایی که در این بخش‌ها فعال بوده و نیاز به حمایت داشتند را هم انتخاب کردیم.

وی در این رابطه ادامه داد: به طور مثال هندبال جزو رشته‌های فعالی است که پیشینه خوبی هم در ورزش کشور دارد اما به خاطر برخی محدودیت‌ها و کمبودها اخیراً دچار مشکلاتی شد. به همین دلیل تصمیم به حمایت از این رشته گرفتیم. در کل اینکه از میان فدراسیون‌های انتخاب شده، بیشتر آنها المپیکی هستند و تعدادی غیرالمپیکی هستند که در توسعه زیرساخت‌ها مشکل دارند و به حمایت نیاز دارند.

المپیکی هایی که سرشان بی کلاه ماند

به گزارش خبرنگار مهر، اینکه طرح حمایت مالی از فدراسیون‌ها در مجلس شورای اسلامی به راه افتاده، امیدوارکننده است اما اینکه در همین ابتدای راه در تصمیم گیری ها و انتخاب‌ها تبعیض ایجاد شده، تا حدی سوال برانگیز است.

به هر حال رشته‌ای مانند کشتی علاوه بر تمام ورودی‌های مالی که دارد با این طرح ۲۰ میلیارد تومان هم از طرح مجلس وارد حسابش می‌شود، وزنه برداری که هنوز تکلیف دو سهمیه‌اش برای المپیک مشخص نیست، دوومیدانی که تا به امروز در کسب سهمیه نسبت به المپیک ریو روند انتقادی داشته همراه با کاراته، تکواندو و قایقرانی هم هر یک صاحب ۵ میلیارد می‌شود که در این اوضاع نابسامان مالی می‌تواند برای شان گره گشا باشد اما رشته‌هایی مانند شمشیربازی که برای نخستین بار در بخش تیمی کسب سهمیه کرده، والیبال و بسکتبال که عملکردشان در المپیک تعیین کننده است و بوکس و تیروکمان از این طرح به اندازه «هیچ» سهم دارند در حالی که مشخص نیست چه ضمانتی وجود دارد در مورد اینکه ۱۰ فدراسیون موردنظر بودجه تخصیصی را در راه موردنظر هزینه کنند.

البته که احمد راستینه برای این موضوع هم توضیحاتی داشت. وی در این مورد به خبرنگار مهر گفت: ۶۵ میلیارد تومان بودجه مصوب در اختیار وزارت ورزش قرار می‌گیرد تا توسط این وزارتخانه در اختیار فدراسیون‌ها قرار بگیرد. امضای تفاهم نامه هم مورد تاکید است تا اینگونه بر چگونگی هزینه کرد نظارت داشته باشیم.

رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش همچنین گفت: حمایت از فدراسیون‌ها در سال‌های آینده هم ادامه خواهد داشت. بر این منظور عملکرد فدراسیون‌ها، اهمیت رشته‌های آنها و نقش آفرینی که در وضعیت کلی ورزش کشور داشته‌اند را ملاک قرار می‌دهیم.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=10797

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.