«کنث مک‌کنزی» با رییس‌جمهور افغانستان دیدار کرد
«کنث مک‌کنزی» با رییس‌جمهور افغانستان دیدار کرد

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، ژنرال «کنث مک کنزی» فرمانده تروریست‌های آمریکایی مستقر در منطقه (سنتکام) امروز شنبه در کابل با اشرف غنی ریس جمهور افغانستان دیدار کرد. بر اساس اعلام این شبکه تلویزیونی، دفتر ریاست جمهوری افغانستان با صدور بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: اشرف غنی و ژنرال «کنث مک […]

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، ژنرال «کنث مک کنزی» فرمانده تروریست‌های آمریکایی مستقر در منطقه (سنتکام) امروز شنبه در کابل با اشرف غنی ریس جمهور افغانستان دیدار کرد.

بر اساس اعلام این شبکه تلویزیونی، دفتر ریاست جمهوری افغانستان با صدور بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: اشرف غنی و ژنرال «کنث مک کنزی» در کابل پیرامون فرایند صلح افغانستان و اوضاع امنیتی این کشور به گفتگو پرداختند.

به گزارش الجزیره، فرمانده تروریست‌های آمریکایی مستقر در منطقه در این دیدار بدون اشاره به حضور نظامیان اشغالگر خارجی به عنوان منشأ ناامنی ها در افغانستان به ابراز نگرانی در خصوص تشدید خشونت ها در این کشور بسنده کرد!

این در حالیست که مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیروز جمعه اعلام کرد: اجلاس روند صلح افغانستان ماه آوریل در استانبول برگزار و در این راستا یک نماینده ویژه در امور این کشور تعیین خواهد شد.

گفتنی است که وزارت خارجه روسیه نیز سه شنبه هفته پیش اعلام کرد که کنفرانس صلح افغانستان قرار است ۱۸ مارس (پنجشنبه، ۲۸ اسفند ماه) در مسکو برگزار شود.

مذاکرات بین الافغانی از سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد حال آنکه تاکنون راه به جایی نبرده و خشونت‌ها نیز به واسطه عدم تمایل نیروهای بیگانه و اشغالگر برای خروج از این کشور، افزایش یافته است.

در سال ۲۰۲۰، شمار تلفات غیرنظامیان در درگیریهای افغانستان، ۸ هزار و ۸۲۰ نفر بود که در مقایسه با ۲۰۱۹، کاهشی ۱۵ درصدی را تجربه کرد. اما نکته نگران کننده، تغییر روند تلفات و صعودی شدن بی سابقه آن در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ است که با آغاز مذاکرات بین الافغانی مصادف شده است.

در حالی که از دو هفته پیش بار دیگر مذاکره میان طالبان و کابل بعد از چند هفته بلاتکلیفی از سر گرفته شد؛ سازمان ملل طرفین را به آتش بس فراخواند؛ اقدامی که طالبان نظر مساعدی نسبت به پذیرش آن ندارد.

توافقنامه آمریکا و طالبان نیز در دهم اسفند سال گذشته به امضا رسید. بر اساس این سند که در دوحه امضا شد، طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها را به شدت کاهش دهد و گفتگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد.

آمریکا نیز در مقابل به اساس این سند تعهد داده بود که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا می ۲۰۲۱ آنها را کاملاً خارج کند؛ تعهدی که تلاش‌های اخیر واشنگتن نشان می‌دهد مانند دیگر وعده‌های این کشور نقض خواهد شد.