گفتگوهای «دشواری» را با دیپلماتهای چین پیش بینی می کنیم
گفتگوهای «دشواری» را با دیپلماتهای چین پیش بینی می کنیم

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنج شنبه در یک نشست خبری اظهار داشت که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور پیش بینی می‌کند گفتگوها با دیپلمات‌های بلندپایه چین در نشست دوجانبه ای که قرار است پنج شنبه هفته آینده در شهر «آنکورج» ایالت آلاسکا […]

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنج شنبه در یک نشست خبری اظهار داشت که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور پیش بینی می‌کند گفتگوها با دیپلمات‌های بلندپایه چین در نشست دوجانبه ای که قرار است پنج شنبه هفته آینده در شهر «آنکورج» ایالت آلاسکا برگزار شود، «دشوار» خواهد بود.

پرایس در این نشست خبری گفت: «این یک مکالمه دشوار خواهد بود، [اما] در توضیح اینکه چگونه اقدامات و رفتار پکن امنیت، رفاه و ارزشهای نه تنها ایالات متحده بلکه شرکا و متحدانمان را به چالش می‌کشد، صریح و بی پرده خواهد بود. روی دیگر سکه آن است که ما همچنین راه‌هایی را برای همکاری که در راستای منافع ماست، بررسی خواهیم کرد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود که انتظار دارد «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید موضوعات مربوط به هنگ کنگ، سین کیانگ، تایوان، دریای چین جنوبی، تجارت و منشأ بیماری ویروسی کرونا را در گفتگو با دیپلمات‌های چینی مطرح کنند.

پرایس در ادامه افزود دولت بایدن از چین انتظار دارد که «در تغییر لحن خود در روابط دوجانبه جدیت نشان دهد!» وی همچنین گفت که روابط ایالات متحده- چین چند وجهی و مبتنی بر رقابت است.

گفتنی است، روز پنج شنبه هجدهم مارس بلینکن و سالیوان در ایالت آلاسکا با «یانگ جیه چی» مدیر روابط خارجی و دفتر کمیسیون مرکزی چین و «وانگ ئی» وزیر خارجه چین دیدار و پیرامون روابط دوجانبه واشنگتن- پکن گفتگو خواهند کرد.