«یحیی سنوار» به عنوان رئیس دفتر سیاسی «حماس» در غزه انتخاب شد
«یحیی سنوار» به عنوان رئیس دفتر سیاسی «حماس» در غزه انتخاب شد

به گزارش مهر به نقل از شبکه الاقصی، «یحیی سنوار» رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس» در نوار غزه برای دومین بار به عنوان رئیس این دفتر انتخاب شد. بر اساس این گزارش، در جریان دور چهارم انتخابات داخلی جنبش مقاومت اسلامی حماس برای انتخاب رئیس دفتر سیاسی این جنبش در نوار غزه، السنوار با کسب […]

به گزارش مهر به نقل از شبکه الاقصی، «یحیی سنوار» رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس» در نوار غزه برای دومین بار به عنوان رئیس این دفتر انتخاب شد.

بر اساس این گزارش، در جریان دور چهارم انتخابات داخلی جنبش مقاومت اسلامی حماس برای انتخاب رئیس دفتر سیاسی این جنبش در نوار غزه، السنوار با کسب ۱۶۷ رأی به عنوان رئیس دفتر مذکور انتخاب شد.

این درحالی است که رقیب السنوار در انتخابات داخلی یعنی «نزار عوض الله» در جریان دور چهارم انتخابات ۱۴۷ رأی کسب کرد.

«یحیی السنوار» کیست؟

یحیی السنوار از جمله اسرایی است که در خلال توافق تبادل اسرا موسوم به «وفاء‌الاحرار» یا «شالیت» آزاد شد؛ در این توافق «گیلعاد شالیت» نظامی اسرائیلی با ۱۰۲۷ اسیر فلسطینی مبادله شدند؛ وی پس از آزادی به مبارزه خود ادامه داد و به یکی از اعضای ارشد حماس و سپس به یکی از دشمنان درجه اول اسرائیل در نوار غزه تبدیل شد.

السنوار در سال ۱۹۶۲ در اردوگاه خانیونس متولد شد، اصلیت او به «عسقلان» در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بازمی‌گردد. وی تا دوره دبیرستان را در خانیونس به تحصیلات خود ادامه داد و برای گذارندن تحصلات دانشگاهی خود و گرفتن لیسانس در رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه اسلامی غزه، راهی این شهر شد.

وی برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ و و به مدت ۴ ماه «بازداشت موقت» شد، در سال ۱۹۸۵ برای دومین بار و به اتهام مشارکت در تأسیس تشکیلات امنیتی ویژه حماس به نام «مجد» بازداشت شد، در سال ۱۹۸۸ برای بار سوم دستگیر شد و قبل از اینکه مجدداً برای بازجویی منتقل شود و محکوم به چهار بار حبس ابد شود در توافق شالیت آزاد شد.

یحیی السنوار پس از آزادی، از بارزترین رهبران حماس در نوار غزه و یکی از اعضای دفتر سیاسی این جنبش شد. پس از آن، السنوار نماینده گردان‌های القسام در داخل دفتر سیاسی حماس شد و دیدگاه‌ها و مواضع این گردان‌ها را به رهبران سیاسی حماس منتقل می‌کرد.

السنوار در محافل سیاسی و نظامی حماس (دفتر سیاسی و گردان‌های القسام) مورد پذیرش بسیار است و در هماهنگی میان این دو طرف طی جنگ ۲۰۱۴ نقش بسیار زیادی داشت؛ وی بازیگری مهم و موثر در مشخص کردن موضع حماس در هر پیشنهادی که برای آتش‌بس مطرح می‌شد، بوده است و همواره از درخواست‌ها و مواضع فرماندهان نظامی حمایت کرده است.

حماس در جولای ۲۰۱۵ السنوار را به عنوان مسئول پرونده اسرای اسرائیلی در دست حماس و هر مذاکره‌ای در این خصوص تعیین کرد و فرماندهان القسام به خاطر اعتمادی که به وی داشتند، او را برای این سمت انتخاب کردند؛ السنوار به محکم بودن و صلابت معروف است و در جنگ اخیر غزه این را به خوبی نشان داده است. السنوار یک شخصیت امنیتی است و جز در موارد نادر در عموم ظاهر نمی‌شود و یک شخصیت کاریزماتیک نیز دارد.