۸۱ درصد ابلاغ‌ها در محاکم تهران، الکترونیکی است
۸۱ درصد ابلاغ‌ها در محاکم تهران، الکترونیکی است

به گزارش مهر، یحیی جعفری، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در بازدید از مدیریت روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران به مقایسه عملکرد محاکم تهران در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل پرداخت و گفت: از لحاظ حجم رسیدگی به پرونده‌های حقوقی، کیفری، خانواده و اجرای احکام نسبت به سال […]

به گزارش مهر، یحیی جعفری، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در بازدید از مدیریت روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران به مقایسه عملکرد محاکم تهران در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل پرداخت و گفت: از لحاظ حجم رسیدگی به پرونده‌های حقوقی، کیفری، خانواده و اجرای احکام نسبت به سال ۹۸ رشد چشمگیری داشته‌ایم و این ناشی از عزم محاکم تهران در انجام وظایف محوله می‌باشد.

وی گفت: در حوزه ابلاغ الکترونیک نسبت به سال قبل ۷ درصد رشد داشته‌ایم و به مرز ۸۱ درصد رسیده‌ایم که هدف گذاری ما در آینده رسیدن به حجم ۹۰ درصد ابلاغ‌های ارسالی به صورت الکترونیک می‌باشد.

رئیس کل محاکم تهران پیرامون تدابیر انجام شده برای تعیین تکلیف پرونده‌های معوق گفت: این موضوع از موضوعاتی است که مورد تاکید ریاست قوه قضائیه و رئیس کل استان می‌باشد و با سرعت مناسبی در حال انجام است و بر اساس شیوه نامه‌های تدوین شده و دستورالعمل‌های موجود در آینده رشد بیشتری را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

جعفری به اقدامات انجام شده در راستای اهداف سند تحول قضائی اشاره کرد و گفت: سند تحول قضائی یک سند قوی و غنی بوده که بعد از مطالعات چندین ساله ابلاغ شده است و کارشناسی‌های خوبی روی آن انجام شده و تمام زوایا در آن پیش بینی گردیده است.

وی در ادامه عنوان کرد: در استان تهران برای اجرای اهداف سند تحول قضائی ستاد راهبری تشکیل شده و هدف آن بررسی راهکارهای عملیاتی دستیابی به اهداف سند تحول می‌باشد که در این ستاد مدیریت کمیته رفع اطاله دادرسی به محاکم کل تهران واگذار شده است.

رئیس کل محاکم تهران در مورد تلاش‌های انجام شده برای کاهش جمعیت کیفری گفت: قوه قضائیه دست یابی به این هدف را با دیدگاه اصلاحی و رویکرد بازدارنده مد نظر قرار داده و در دوره حضور حجت الاسلام رئیسی بر مسند قوه قضائیه و جناب حشمتی مهذب بر دادگستری تهران، این موضوع قوت بسیار بیشتری گرفته است.

جعفری گفت: از جمله روش‌های نیل به کاهش جمعیت کیفری، استفاده از تأسیسات جدید و به کار بردن مجازات‌های جایگزین حبس است از جمله مجازات‌های نقدی، تعلیقی و تتمیمی و اجتماعی تا بدین صورت به هدف اصلی مجازات که اصلاح فرد و جامعه است برسیم.
وی افزود: به همت همکاران و تدبیر رئیس کل دادگستری تهران، مجتمع قضائی رسیدگی به امور زندانیان تأسیس شده و پرونده‌های در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ در آن بررسی می‌شود و این مهم دسترسی زندانیان و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های زندانی دار را فراهم ساخته است.
جعفری گفت: تمام محاکم تهران با زندان‌ها ارتباط الکترونیک دارند و این موضوع خصوصاً در رفع اطاله دادرسی و حواشی نامناسب جابجایی زندانی تأثیر ارزشمندی داشته است.

رئیس محاکم تهران در پایان از تلاش‌های مدیریت روابط عمومی و ارتباطات در بازتاب فعالیت‌های دستگاه قضائی استان قدردانی کرد و گفت: به فرموده امام راحل (ره) خدمات و فعالیت‌ها باید به آگاهی مردم برسد که خوشبختانه واحد ارتباطات دادگستری تهران در این راستا تمام توان خود را به کار گرفته است.