ملخ های صحرایی چه زمانی وارد کشور می شوند؟
ملخ های صحرایی چه زمانی وارد کشور می شوند؟

سعید معین در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا ملخ های صحرایی همچنان در کشور حضور دارند یا خیر؟ گفت: در بهار امسال در سطحی بالغ بر ۱۹ هزار و ۳ هکتار با آفت ملخ صحرایی در استان های خوزستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان مبارزه شد و در حال […]

سعید معین در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا ملخ های صحرایی همچنان در کشور حضور دارند یا خیر؟ گفت: در بهار امسال در سطحی بالغ بر ۱۹ هزار و ۳ هکتار با آفت ملخ صحرایی در استان های خوزستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان مبارزه شد و در حال حاضر نیز آفتی به نام ملخ صحرایی در کشور وجود ندارد.
وی ادامه داد:در جنوب یمن، مناطق جنوب شرق عربستان و در عمان در دوماه نیم گذشته بارندگی های زیاد و سیل اتفاق افتاد. همچنین بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی طوفان یا چرخنده ای به نام شاهین نیز روزهای گذشته حدود ۶۰۰ میلی متر باران در عمان و عربستان به همراه داشت و بر اساس پیش بینی ها این چرخنده ها ادامه دار خواهد بود.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: در حقیقت می توان گفت که در جنوب شرق عربستان و شرق آفریقا بارندگی های بسیار خوبی شده است. همچنین بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی جهانی و سایت های معتبر، بارندگی در ۵ ماهه آخر سال در جنوب ایران حد نرمال و کمی کمتر از نرمال خواهد بود. این یعنی شرایط و بستر برای رشد و نمو ملخ صحرایی با توجه به شرایط آب و هوایی فراهم است.
وی تصریح کرد:بر اساس برآوردها آفت ملخ صحرایی از اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه وارد کشور خواهند شد و چون این بار از سمت شرق می آیند استان های هرمزگان، بخشی هایی از جنوب کرمان وسیستان و بلوچستان زودتر از بقیه استان ها درگیر خواهند شد.
به گفته وی اینکه چقدر ملخ وارد کشور می شود هنوز مشخص نیست. اما قطعا از سال قبل بیشتر خواهد بود. البته هر چه باد موافق نیز بیشتر باشد تعداد بیشتری وارد کشور خواهند شد.
معین با بیان اینکه پیش بینی می شود در سال آینده سطح مبارزه با این آفت ۸۰ هزار هکتار باشد، گفت: ممکن است سطح مبارزه بیشتر هم شود.
وی در پایان افزود: برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی از دولت درخواست اعتبار کردیم که با تخصیص ۵۰ میلیارد تومان موافقت شده است. در حال حاضر ۱۰ میلیارد آن به حساب سازمان ریخته شده و از آنجا نیز به حساب استان ها رفته تا این استان ها بتوانند سم و ادوات مورد نیازشان را خریداری کنند و دیده بانی نیز آغاز شود. بنابراین هیچ نگرانی ای برای مبارزه با این آفت وجود ندارد.
انتهای پیام

منبع