دکتر”فرید نجفی” امروز ۲۲ مهرماه در ارتباط ویدئوکفرانس با مراسم رونمایی از دو محصول دانش بنیان گیاهی موثر در درمان کرونا در کرمان اظهار کرد: شاکله اصلی اقتصاد دانش بنیان، دانشگاه ها و شرکت های فعال در این زمینه هستند و کرمان و دانشگاه علوم پزشکی کرمان را از دیرباز به عنوان پیشرو در حیطه […]

دکتر”فرید نجفی” امروز ۲۲ مهرماه در ارتباط ویدئوکفرانس با مراسم رونمایی از دو محصول دانش بنیان گیاهی موثر در درمان کرونا در کرمان اظهار کرد: شاکله اصلی اقتصاد دانش بنیان، دانشگاه ها و شرکت های فعال در این زمینه هستند و کرمان و دانشگاه علوم پزشکی کرمان را از دیرباز به عنوان پیشرو در حیطه فناوری و تولید علم می شناسیم و کارهای بسیارخوبی در سال های اخیر صورت گرفته و این کار امروز به پرونده افتخارآفرین این دانشگاه اضافه می شود.
وی با اشاره به جایگاه ایران در حوزه نوآوری در دنیا افزود: ایران در کنار هند و قزاقستان به عنوان یکی از سه اقتصادی است که در منطقه مرکز و جنوب آسیا می تواند دانش بنیان باشد و این نشان دهنده پتانسیل کشور ماست و نباید این را نادیده گرفت.
نجفی تصریح کرد: باید در قانون گذاری، اقتصاد دانش بنیان در کشور رونق پیدا کند و به نظر می رسد با طرح هایی که در مجلس دنبال می شود این شرایط در آینده مساعدتر می شود.
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: ایران در بحث نیروی انسانی دانش آموخته رتبه ۴۹ را در دنیا دارد، در تکنولوژی رتبه ۴۶، در کارهای نوآورانه رتبه ۴۶ داریم اما جایی که به اقتصاد، بازار و قوانین بالادستی می رسیم، رتبه ما بسیار پایین است و پیچیدگی های پیش روی نخبگان برای ورود کالاهایشان به بازار رتبه ایران ۱۱۵ است و در زیرساخت ها رتبه کشورمان ۷۰ است.
وی تصریح کرد: اگر می خواهیم اقتصاد کشورمان تبدیل به دانش بنیان شود، لازمه اش توجه به همین کارهایی است که نمونه آن را امروز در دانشگاه کرمان می بینیم و کارهای ارزشمندی است.
نجفی اظهار کرد: در کووید۱۹ درمان قطعی نداریم و آخرین درمانی که وارد بازار شده یک داروی ضدویروسی است که روی موارد مرگ و بستری تاکید دارد و داروهایی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی کرمان رونمایی شد، کمکی برای درمان کووید۱۹ است و مسئله مهم، ورود این محصول به بازار است و می تواند استفاده شود و حقیقتا اقتصاد کشور فارغ از طب ایرانی و مدرن باید به حرکت در بیاید.
به گزارش ایسنا، دکتر”محمدمهدی زاهدی” عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز در این مراسم اظهار کرد: در کشورمان ۶۰۰۰ شکرت دانش بنیان داریم که در برنامه گام دوم باید به ۴۰ هزار شرکت برسد که مسیر دشواری در کمیت و کیفیت پیش رو داریم و همت جمعی را می طلبد.
وی با تاکید بر توجه به اقتصاد دانش بنیان بیان کرد: در مجلس بازنگری جدی نسبت به شرکت های دانش بنیان آغازکرده ایم و اکنون این طرح در لیست انتظار برای مطرح شدن در صحن علنی قرار گرفته و در واقع طرح جهش تولید دانش بنیان است.
زاهدی تصریح کرد: باید نگاه جدیدی به موضوع دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی انداخت و باید در این مسیر محدودیت هایی برای ورود کالاها انجام شود چراکه شرکت های دانش بنیان می توانند کارهای مهمی انجام بدهند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در پایان با اشاره به اهمیت طب سنتی در درمان بیماری ها گفت: طب سنتی مورد توجه سیاست گذاران و مسئولان است و به عنوان یک بال همراه طب مدرن است و همراه و هم افزا هستند و باید حمایت جدی از طب سنتی داشته باشیم.
انتهای پیام

منبع