4 دلیل برق داشتن بدنه مایکروویو
4 دلیل برق داشتن بدنه مایکروویو

تقریباً همه دستگاه های مایکروویو دارای محفظه‌هایی از فلز یا فولاد ضد زنگ هستند تا از ویژگی‌های ایمنی لازم اطمینان حاصل کنند. اما گاهی اوقات ممکن است با لمس دستگاه متوجه برق داشتن بدنه مایکروویو خود شوید . این مشکل ممکن است در ابتدا آسیبی به شما وارد نکند، اما اگر به طور دقیق علت […]

تقریباً همه دستگاه های مایکروویو دارای محفظه‌هایی از فلز یا فولاد ضد زنگ هستند تا از ویژگی‌های ایمنی لازم اطمینان حاصل کنند. اما گاهی اوقات ممکن است با لمس دستگاه متوجه برق داشتن بدنه مایکروویو خود شوید . این مشکل ممکن است در ابتدا آسیبی به شما وارد نکند، اما اگر به طور دقیق علت آن را برای رفع به موقع مشکل پیدا نکنید، خطر بروز یک حادثه وجود دارد که در صورت ادامه استفاده از دستگاه ، برای سلامتی و زندگی شما و خانوادتان خطرناک است.
بنابراین هنگام تشخیص برق داشتن بدنه مایکروویو، باید به سرعت دوشاخه برق دستگاه را از پریز بیرون کشیده و برای رفع مشکل با یک تکنسین ماهر و متخصص در زمینه عیب یابی و تعمیر مایکروویو تماس بگیرید.
برای تعمیر مایکروویو در کرج ، می توانید با تابان سرویس تماس بگیرید . تعمیر مایکروویو بوش در کرج ، تعمیر مایکروویو سامسونگ در کرج و.. توسط تابان سرویس در منزل انجام می شود. ۰۹۱۲۱۶۷۵۱۲۰

علت برق داشتن بدنه مایکروویو چیست؟

1.    لمس کردن بدنه مایکروویو با دست خیس

هنگامی مایکروویو کار می کند، مقدار کمی الکتریسیته وجود خواهد داشت که قسمت بیرونی بدنه فولادی را تحت تاثیر قرار می دهد . وقتی دست شما خشک است و کفش یا دمپایی به پا دارید حتی با لمس بدنه دستگاه نیز متوجه برق داشتن بدنه مایکروویو نخواهید شد . اما وقتی دست‌های شما خیس هستند و پا برهنه هستید در صورت لمس بدنه دستگاه متوجه برق داشتن بدنه مایکروویو خواهید شد  که  این یک پدیده فیزیکی طبیعی است و برای سلامتی شما مضر نیست.  با این حال، این می تواند باعث شود که شما دچار وحشت شوید و باعث سقوط یا افتادن اجاق گاز یا اشیاء اطرافتان شوید و خودتان را به خطر بیندازند. بنابراین بهتر است هر بار که از مایکروویو استفاده می‌کنید، دست‌های خود را خشک کنید و کفش‌ یا دمپایی به پا کنید تا ایمنی خود را تضمین کنید.

2.    استفاده از ظروف فلزی داخل مایکروویو

هنگام استفاده از ظروف، قاشق. . ساخته شده از فلز یا پوشانده شده با الگوهای فلزی برای نگهداری مواد غذایی در مایکروویو، اگر سبک باشد، تمام بدنه دستگاه برق می‌گیرد و اگر سنگین‌ باشد، می‌تواند جرقه ایجاد کند و باعث انفجار بسیار خطرناکی شود. علاوه بر این، در صورت استفاده طولانی مدت از مایکروویو با قدرت بالا و به طور مداوم، اشعه های تشعشعی در دستگاه به طور کامل جذب نمی شود و جرقه هایی ایجاد می شود که باعث تخلیه الکتریکی از بدنه  آن می شود. اگر با این وضعیت مواجه شدید، سریعا دوشاخه دستگاه را از برق جدا کنید.
در هنگام استفاده از مایکروویو، بسیار مراقب باشید، قبل از قرار دادن ظروف در داخل دستگاه ، آنها را به دقت بررسی کنید و به یاد داشته باشید که برای مدت طولانی به طور مداوم از آن استفاده نکنید.

3.    آسیب دیدگی پوسته خارجی مایکروویو

ممکن است در اثر برخورد یا ساییدگی اجسام دیگر، پوسته خارجی دستگاه کنده شده، تاب خورده، بازشده یا به علت اینکه از دستگاه برای مدت طولانی استفاده شده است  پوسته تغییر شکل داده و بر ساختار ایمنی آن تأثیر گذاشته باشد ، در نتیجه هنگام استفاده از مایکروویو دیواره دستگاه، نمی تواند از تابش اشعه جلوگیری کند و تابش و انتقال الکتریسیته به خارج از پوسته منتقل شود.
اگر شرایط غیرعادی بر روی پوسته دستگاه همانطور که در بالا ذکر شد ظاهر شد، باید با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید تا در صورت لزوم پوسته خارجی مایکروویو را تعمیر یا تعویض کنند.

4.    قرار داشتن مایکروویو در مکان مرطوب

مایکروویوهایی که در مکان‌هایی با رطوبت زیاد مانند خیلی نزدیک به زمین، نزدیک شیرآلات، کنار یخچال‌ها، ماشین‌های لباسشویی یا در ظروف دربسته قرار می‌ گیرند، می‌توانند باعث مرطوب شدن مدارهای الکتریکی و ایجاد شوک الکتریکی شوند.
فراموش نکنید که باید دستگاه خود را در مکانی مرتفع، خشک و دارای تهویه قرار دهید.

اصول ایمنی هنگام استفاده از مایکروویو چیست ؟

– ظروف غذا که در مایکروویو قرار می گیرند باید از موادی باشند که امکان استفاده ایمن در مایکروویو را فراهم کند.  بهتر است فقط از ظروف ساخته شده از شیشه یا چینی استفاده کنید.
– از مواد فلزی، کاغذ، کارتن، جعبه های فوم، پلاستیک انعطاف پذیر، کیسه های پلاستیکی در مایکروویو استفاده نکنید.
–  آب یا مایعات دیگر را برای مدت طولانی در مایکروویو گرم نکنید، حداکثر تا 20 ثانیه بعد از جوشیدن آن ها را خارج کنید.  برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باید از ابزارهای ایمنی برای بیرون آوردن استفاده کنید، در غیر این صورت باعث پاشش آب ، خیس شدن دستگاه و سوختگی کاربر می شود.
– وقتی داخل مایکروویو خالی است، دستگاه را روشن نکنید.
– قبل از شروع کار درب مایکروویو را محکم ببندید.
– تا زمانی که مایکروویو در حال کار است، خیلی نزدیک دستگاه نمانید.
–  تخم مرغ ها را با پوسته در مایکروویو قرار ندهید.
– اگر میوه می‌پزید، قبل از گذاشتن در مایکروویو، پوست آن را بگیرید.
– از پر کردن ظرف غذا بپرهیزید تا اجازه ندهید غذا به بیرون از ظرف غذا بریزد.
– مایکروویو را خیلی نزدیک به دیوار قرار ندهید و حداقل 10 سانتی مترفاصله بگذارید.
– دستگاه را نزدیک وسایلی مانند رادیو، تلویزیون، اجاق گاز و سایر وسایل گرمایشی قرار ندهید.