6 علت هشدار دهنده مصرف زیاد بنزین در خودرو
6 علت هشدار دهنده مصرف زیاد بنزین در خودرو

گاهی اوقات ممکن است پس از مدتی استفاده از خودروی خود متوجه شوید که مصرف بنزین آن افزایش پیدا کرده است. این موضوع باعث می شود تعداد دفعات بیشتری را جهت پر کردن باک بنزین خود به پمپ بنزین مراجعه کنید. اکنون ما در این مطلب قصد داریم برخی از دلایل مصرف زیاد بنزین را […]

گاهی اوقات ممکن است پس از مدتی استفاده از خودروی خود متوجه شوید که مصرف بنزین آن افزایش پیدا کرده است. این موضوع باعث می شود تعداد دفعات بیشتری را جهت پر کردن باک بنزین خود به پمپ بنزین مراجعه کنید. اکنون ما در این مطلب قصد داریم برخی از دلایل مصرف زیاد بنزین را بیان کنیم.

برخی از دلایل مصرف زیاد بنزین 

1.    خراب شدن موتور

خراب شدن موتور می تواند یکی از دلایلی باشد که منجر به افزایش مصرف بنزین در خودرو می شود.عملکرد موتور خودرو به دلایل مختلفی مانند درست تنظیم نکردن آن، تعویض نکردن شمع های فرسوده، تعویض نکردن فیلتر ها هوا و سوخت و غیره ممکن است دچار اختلال و مشکل شود. همچنین به درستی نگهداری نکردن از سنسور های اکسیژن و شیر دریچه گاز ممکن است باعث خراب شدن موتور و در نتیجه افزایش مصرف سوخت در خودرو شود.
بنابراین بهتر است سعی کنید از موتور خودروی خود به خوبی نگهداری کنید و در هنگام خرابی، هر چه سریع تر جهت تعمیر کردن آن اقدام کنید.

2.    استفاده از روغن موتور نامناسب

نوع و کیفیت روغنی که برای موتور خودروی خود استفاده کنید بسیار مهم است.
انواع روغن موتور  دارای درجه گرانروی یا غلیظ بودن می باشند. غلظت روغن در موتور از اهمیت بالایی برخور دار است. غلظت روغن از آنجایی دارای اهمیت می باشد که در صورتی که مقدار آن از حد تعیین شده بیشتر باشد، در برخی دما های خاص و یا در صورتی که کیفیت روغن استفاده شده پایین باشد، عملکرد برخی از قطعات موتور مانند پیستون ها دچار مشکل می شود و نمی توانند به درستی کار کنند. این امر باعث می شود فشار بیشتری به موتور خودرو وارد شود و به سوخت بیشتری نیاز داشته باشد.

3.    استفاده مداوم از کولر یا بخاری خودرو

از دیگر دلایلی که باعث افزایش مصرف بنزین در خودرو می شود، استفاده مداوم و مکرر از کولر یا بخاری و یا به عبارتی از سیستم تهویه هوای خودرو می باشد.
روشن بودن کولر یا بخاری، بر روی موتور خودرو بار و فشار اضافی ایجاد می کند که باعث مصرف سوخت بیشتر می شود.
این موضوع بیانگر آن نیست که به هیچ عنوان از کولر یا بخاری خودروی خود استفاده نکنید. شما می توانید از کولر یا بخاری خودروی خود در حالی که با سرعت بیش از 80 کیلومتر در حال رانندگی هستید به راحتی استفاده کنید. 
توصیه می شود هنگامی که محیط داخل خودرو در مقایسه با محیط بیرون گرم تر است، قبل از روشن کردن کولر ابتدا برای مدتی پنجره خودرو را باز کنید تا هوا تهویه شود. 
با انجام این کار میزان سوختی که هنگام روشن بودن کولر مصرف می شود کاهش می یابد.

4.     کم بودن و یا تنظیم نبودن باد لاستیک های خودرو

هنگامی که باد لاستیک ها کم باشد و یا به درستی تنظیم نشده باشد؛ مصرف بنزین خودرو با افزایش رو به رو می شود.
این امر به این دلیل اتفاق می افتد که در هنگام کم بودن باد لاستیک ها، موتور به سوخت بیشتری جهت تولید انرژی برای به حرکت در آوردن خودرو نیاز دارد. از این رو توصیه می شود هر چند وقت یک بار لاستیک های خودروی خود را بررسی کنید تا با چنین مشکلی رو به رو نشوید.

5.    وجود مشکل و خرابی در شمع های خودرو

در خودرو وظیفه جرقه زدن و مشتعل کردن سوخت متراکم در خودرو ها به عهده شمع ها می باشد. در صورتی که شمع ها دچار خرابی شوند و در عملکرد آن ها اختلال ایجاد شود، فرآیند احتراق به درستی صورت نمی گیرد. 
خوب است بدانید که فرآیند احتراق در خودرو باعث می شود که خودرو انرژی و توان کافی جهت حرکت کردن را داشته باشد.
در نتیجه اگر این فرآیند به درستی انجام منجر به مصرف سوخت بیشتر در خودرو می شود. به طور کلی می توان گفت که عملکرد شمع ها در خودرو، با مصرف سوخت در ارتباط می باشد. شمع ها قطعاتی می باشند که پس از مدتی استفاده خراب می شوند و نیاز به تعویض پیدا می کنند. 
زمان تعویض این قطعات در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است. توصیه می شود جهت اطلاع داشتن از زمان تعویض شمع ها، حتما دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید.

6.    خراب شدن رینگ پیستون

قطعه ای که وظیفه آب بندی محفظه احتراق را بر عهده دارد و از ورود مواد خارجی به آن جلوگیری می کند، رینگ پیستون می باشد.
هنگامی که رینگ پیستون دچار خرابی می شود علائمی مانند روغن سوزی و خارج شدن دود آبی از اگزوز در خودرو ایجاد می شود.
رینگ پیستون با گذشت زمان و با استفاده از خودرو  ،به طور طبیعی ضعیف می شود و عملکرد خود را از دست می دهد و در نتیجه موجب افزایش مصرف بنزین و سوخت در خودرو می شود. 

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، مصرف بنزین در خودرو به عوامل دیگری همچون سبک رانندگی افراد، شرایط آب و هوایی، دما، طی کردن مسافت های طولانی و غیره نیز بستگی دارد. اما این نحوه عملکرد بخش های داخلی خودرو مانند موتور است که بیشترین تاثیر را در مصرف بنزین خودرو می گذارند.

انجام به موقع سرویس های دوره ای خودرو ، تعمیر و تنظیم موتور و استفاده صحیح از خودرو ، می تواند ضمن کاهش مصرف سوخت ، عمر آن را نیز افزایش دهد. 
چنانچه مالک یکی از انواع خودروهای چینی هستید ، برای انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات تخصصی آن ، می توانید به تعمیرگاه عباسی مراجعه نمایید. 
تعمیرگاه جک در غرب تهران ، تعمیرگاه ام وی ام 530 در تهران ، تعمیرگاه جک J5 در تهران ، از مهمترین خدمات تعمیرگاه عباسی می باشد. 
09128172781
www.abbasikhodro.com