عدم تحقق سهم ایران از تجارت جهانی سنگ تحت تاثیر قوانین دست و پاگیر
عدم تحقق سهم ایران از تجارت جهانی سنگ تحت تاثیر قوانین دست و پاگیر

سید علی آقازاده روز سه شنبه در آئین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی سنگ نیم‌ور محلات اظهار کرد: برابر بودجه سال ۱۴۰۰ دولت برای جبران کسری بودجه باید روزانه هزار میلیارد تومان نفت به فروش برساند که در شرایط کنونی امکان پذیر نیست و با وجود تحریم های ظالمانه دشمن علیه ایران، تا رسیدن به بودجه […]

سید علی آقازاده روز سه شنبه در آئین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی سنگ نیم‌ور محلات اظهار کرد: برابر بودجه سال ۱۴۰۰ دولت برای جبران کسری بودجه باید روزانه هزار میلیارد تومان نفت به فروش برساند که در شرایط کنونی امکان پذیر نیست و با وجود تحریم های ظالمانه دشمن علیه ایران، تا رسیدن به بودجه مصوب فاصله زیادی وجود دارد.
وی افزود: با این نوسانات فروش نفت، اتکا بودجه کشور به فروش نفت یک بحث کاذب است. در شرایط کنونی باید از معادن  خدادادی با بهره وری بالا بیشترین بهره گیری را داشته باشیم تا جایگرینی برای فروش نفت داشته باشیم.
استاندار مرکزی تصریح کرد: سال گذشته صادرات سنگ کشور حدود ۱۴۰ میلیون دلار و سال ۹۸ این رقم ۲۷۰ میلیون دلار بوده است.
آقازاده ادامه داد: در صورتی که سهم کشور از سنگ های دنیا ۸ درصد باشد  باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد حجم تجارت جهانی سنگ متعلق به ایران باشد که به واسطه قوانین دست و پاگیر و موازی این مهم به دست نیامده است.
وی اضافه کرد: برای بهره برداری از معادن استان مرکزی بین سازمان صنعت معدن و تجارت با منابع طبیعی به دلیل قوانین دست و پاگیر درگیری وجود دارد که مقصر همین قوانین دست و پاگیر هستند، شاید استان مرکزی از معدود استان هایی است که از ماده ۲۴ مکرر استفاده کرده است که البته حاشیه هایی داشت. در این راستا انتظار می رود در ابتدای کار دولت سیزدهم قوانین اصلاح شوند چرا که به دلیل برخی قوانین متضاد، اقتصاد کشور دچار آسیب می‌شود.
استاندار مرکزی اضافه کرد: در استان مرکزی بیش از سه هزار واحد صنعتی فعالیت دارد که همپای این صنایع بزرگ، در حوزه کشاورزی نیز ظرفیت های زیادی وجود دارد و باید از این فرصت ارزشمند برای ورود به بازارهای جهانی استفاده شود.
وی ادامه داد: مذاکره با سفرای خارجی از کشورهای چک، اندونزی، بنگلادش، آفریقای جنوبی و تاجیکستان که در نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور حضور دارند، فرصت مناسب و ارزشمندی برای گسترش فعالیت های تجاری دو کشور است.
استاندار مرکزی در خصوص حضور واحد تولیدی هپکو پس از سالها مشکلات، در این نمایشگاه بیان کرد: شرکت هپکو تامین کننده ماشین آلات معدنی و راهسازی کشور است که فعالان بخش معدنی باید از این ظرفیت بهره گیری لازم را داشته باشند. این شرکت پس از سال ها مشکل در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و غرفه فعالی را در نمایشگاه دارد. این شرکت بیش از ۱۱۰ قرارداد با بیش از هزار میلیارد تومان ارزش با شرکت های مختلف منعقد کرده است.
انتهای پیام

منبع