به گزارش ایسنا، شبکه عبری زبان “کان” به نقل از روزنامه اینترنتی الانباء لبنان اعلام کرد، طبق برخی اطلاعات به دست آمده از منابع دیپلمات، توافقی برای تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی از نظر فنی حاصل شده است. این روزنامه لبنانی در ادامه نوشت، با این وجود، مساله تعیین زمان سیاسی جهت […]

به گزارش ایسنا، شبکه عبری زبان “کان” به نقل از روزنامه اینترنتی الانباء لبنان اعلام کرد، طبق برخی اطلاعات به دست آمده از منابع دیپلمات، توافقی برای تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی از نظر فنی حاصل شده است.

این روزنامه لبنانی در ادامه نوشت، با این وجود، مساله تعیین زمان سیاسی جهت امضای این توافقنامه باقی مانده است چراکه این موضوع به موضعگیری حزب الله مرتبط خواهد بود.

طبق این توافق، لبنان محدوده ای به مساحت ۸۶۰ کیلومتر را که شامل میدان “قانا” است، به دست خواهد گرفت و در مقابل رژیم صهیونیستی میدان “کاریش” را در اختیار می‌گیرد.

پیش تر میانجی آمریکا در روند مذاکرات غیرمستقیم بین رژیم صهیونیستی و لبنان برای تعیین مرزهای دریایی تهدید کرد در صورت عدم پیشرفت مذاکرات پیش از انتخابات پارلمانی لبنان که قرار است بهار ۲۰۲۲ برگزار شود، از میانجیگری در این پرونده عقب نشینی خواهد کرد.

اکتبر ۲۰۲۰، مذاکرات غیرمستقیم تحت نظارت سازمان ملل و با میانجیگری آمریکا در چارچوب توافق نامه‌ای بین لبنان و اسرائیل آغاز شد و پنج دور مذاکرات برگزار شد که آخرین آن چهارم اردیبهشت ماه گذشته بود.

انتهای پیام

منبع