بحث داغ آمریکا و روسیه بر سر فعالیت هیات‌های دیپلماتیک
بحث داغ آمریکا و روسیه بر سر فعالیت هیات‌های دیپلماتیک

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف در نشست خود با ویکتوریا نولاند تاکید کرد سیاست واشنگتن در پیگیری تقابل بیشتر می‌تواند باعث تنزل یافتن هر چه بیشتر روابط آمریکا – روسیه شود. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای بعد از این مذاکرات اعلام داشت: در این دیدار شرایط و دورنماهای فعال […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف در نشست خود با ویکتوریا نولاند تاکید کرد سیاست واشنگتن در پیگیری تقابل بیشتر می‌تواند باعث تنزل یافتن هر چه بیشتر روابط آمریکا – روسیه شود.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای بعد از این مذاکرات اعلام داشت: در این دیدار شرایط و دورنماهای فعال روابط دوجانبه مورد بحث قرار گرفتند. توجه ویژه‌ای صرف مساله فعالیت هیاتهای دیپلماتیک آمریکا و روسیه در خاک یکدیگر شد. طرف روس تاکید کرد اقدامات خصمانه ضدروسیه بدون تلافی باقی نخواهند ماند اما مسکو به دنبال تشدید بیشتر تنش نیست. ما پیشنهاد می‌دهیم همه محدودیتهای اعمال شده از سوی دو طرف در چند سال گذشته برداشته شوند.
بر اساس این گزارش ریابکوف در نشستش با نولاند تاکید کرد که “سیاست واشنگتن از پیگیری تقابل هر چه بیشتر در دستور کار دوجانبه و در ضمن پیش زمینه مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی حاد می‌تواند باعث تنزل هر چه بیشتر روابط روسیه – آمریکا شود.
وزارت خارجه روسیه اعلام داشت: لازم است برای تقویت این روابط بر مبنای اصول برابری و احترام دوجانبه به منافع یکدیگر یک رویکرد واقع‌بینانه در پیش گرفته شود.
همچنین الکساندر فومین، معاون وزیر دفاع روسیه هم در این دیدار ریابکوف با نولاند شرکت داشت.
بر اساس این گزارش دیدار ریابکوف و نولاند بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامید. امروز آخرین روز حضور معاون وزیر خارجه آمریکا در روسیه است. او قرار است مذاکراتی نیز با یوری اوشاکوف، دستیار امور بین الملل ریاست جمهوری روسیه و دیمیتری کوزاک، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، کرملین قطع موقت فعالیت هیاتهای دیپلماتیک آمریکا و روسیه را رد نمی کند اما ترجیح می دهد که از چنین سناریویی اجتناب شود.
سرگئی ریابکوف همچنین عنوان کرد آمریکا و روسیه همچنان دارای “پتانسیل چشمگیری برای بحران” در چند حوزه از جمله صدور روادید، شرایط فعالیت سفارتخانه هایشان و حضور دوره ای پرسنل دیپلماتیک دارند.
او گفت با نولاند بر سر این مسائل بحث کرده اما پیشرفت قابل توجهی در نتیجه این مذاکرات حاصل نشده است.
ریابکوف گفت: آمریکا به درخواستهای ما گوش نمی دهد اما با این حال این گفتگو مفید بود.دست کم ما بر سر تشدید گفتگوها و برگزاری رایزنی های تخصصی توافق کردیم. علاوه بر آن ما بر سر برگزاری رایزنی های مضاعف بر سر چند حوزه مربوط به روابط دوجانبه به غیر از روادید و فعالیت هیاتهای دیپلماتیک هم توافق کردیم.
این معاون وزیر خارجه روسیه مشخص نکرد که این حوزه ها چه چیزی هستند.
انتهای پیام

منبع