تاکید بر گسترش همکاری‌های ایران و ترکمنستان در زمینه تحقیقات مشترک کتابخانه‌ای
تاکید بر گسترش همکاری‌های ایران و ترکمنستان در زمینه تحقیقات مشترک کتابخانه‌ای

به گزارش ایسنا، نوید رسولی رایزن فرهنگی کشورمان در  ترکمنستان  امروز با «داود اُراز سحداُف» رئیس مؤسسه زبان، ادبیات و نسخ خطی مختومقلی فراغی آکادمی علوم ترکمنستان، در آن مؤسسه ملاقات کرد و در خصوص همکاری‌های مشترک به بحث و تبادل نظر پرداخت. رسولی در این دیدار، وجود هزاران نسخه خطی به زبان های فارسی، […]

به گزارش ایسنا، نوید رسولی رایزن فرهنگی کشورمان در  ترکمنستان  امروز با «داود اُراز سحداُف» رئیس مؤسسه زبان، ادبیات و نسخ خطی مختومقلی فراغی آکادمی علوم ترکمنستان، در آن مؤسسه ملاقات کرد و در خصوص همکاری‌های مشترک به بحث و تبادل نظر پرداخت.

رسولی در این دیدار، وجود هزاران نسخه خطی به زبان های فارسی، عربی و ترکی در مؤسسه زبان، ادبیات و نسخ خطی مختومقلی فراغی را بیانگر پیوندهای تاریخی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکمنستان از سالیان دور دانست و بررسی، حفظ و مرمت، تصحیح و چاپ و نشر این سند های گرانقدر را کمک بسزایی در شناخت دو کشور از یکدیگر و سبب گسترش روابط فرهنگی دانست.

رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان، ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری با این مؤسسه در زمینه های مختلف و تأکید بر همکاری درخصوص تبادل اطلاعات، مطالعات و تحقیقات مشترک کتابخانه ای و مرمت و بررسی مشترک آثار و نسخ خطی پیشنهاد داد مؤسسه زبان، ادبیات و نسخ خطی مختومقلی فراغی با امضای موافقتنامه ای با سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و یا آستان قدس رضوی که دارای تجربیات بسیار خوبی در این زمینه هستند از تجارب و همکاری آنها بهره مند گردد.

در این دیدار داود اُراز سحداُف رئیس مؤسسه زبان، ادبیات و نسخ خطی مختومقلی فراغی آکادمی علوم ترکمنستان برای همکاری های آینده با رایزنی فرهنگی در برگزاری همایش های علمی و فرهنگی از جمله هزاره ابوسعید ابوالخیر، اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام

منبع