به گزارش ایسنا،‌ در این دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان طی سخنانی با تبیین بحران های متعددی که منطقه را فرا گرفته از جمله بحران تروریسم، تجاوز نظامی، اشغالگری و بحران پناهجویان، گفت: راه برون رفت از این شرایط، پایان دادن به دخالت کشورهای فرامنطقه ای به ویژه آمریکا و همکاری […]

به گزارش ایسنا،‌ در این دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان طی سخنانی با تبیین بحران های متعددی که منطقه را فرا گرفته از جمله بحران تروریسم، تجاوز نظامی، اشغالگری و بحران پناهجویان، گفت: راه برون رفت از این شرایط، پایان دادن به دخالت کشورهای فرامنطقه ای به ویژه آمریکا و همکاری و اشتراک مساعی کشورهای منطقه برای اتخاذ راهکارهای بومی حل بحران است.

وی با اشاره به تحولات افغانستان در ماه های اخیر تاکید کرد: با توجه به ترکیب قومی و مذهبی جامعه افغانستان راه حل بحران این کشور تداوم گفت‌وگوهای بین الافغانی و تشکیل دولت فراگیر بر اساس واقعیت های جمعیتی در افغانستان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با نگرانی تحولات افغانستان و تاثیر بی ثباتی بر معیشت و امنیت مردم رنج دیده این کشور را پیگیری می کند و از هیچ تلاشی برای کمک به مردم افعانستان فروگذار نخواهد کرد.

شمخانی در ادامه گفت: گسترش روابط ایران و روسیه در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه های امنیتی و تداوم مبارزه مشترک با تروریسم نقش تعیین کننده ای در ثبات منطقه ای دارد.

وی تصریح کرد: دو کشور ایران و روسیه در آماج توطئه و تحریم های آمریکا قرار دارند و باید با ارتقاء سطح همکاری های همه جانبه نظام غیر قانونی و ضد انسانی تحریم آمریکا را دچار فروپاشی کنند.

در این دیدار نیز نیکلای پاتروشف ضمن ابراز خرسندی از روابط روبه توسعه تهران – مسکو  در حوزه های گوناگون  تداوم این همکاری ها را به نفع دو ملت ایران و روسیه دانست.

وی با اشاره به تاثیر سازنده سومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه ای در نزدیک شدن دیدگاه های کشورهای منطقه در زمینه تهدیدات مشترک و راه های مقابله با آن گفت: همکاری های منطقه ای تنها یک انتخاب نیست، بلکه مسیری اجتناب ناپذیر برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه است.

وی با اشاره به گفت‌وگو های انجام شده در مورد بحران افغانستان، گفت: مسئله افغانستان در سایه هماهنگی و هم افزایی کشورهای منطقه می تواند از شرایط بی ثباتی خارج شود و آینده بهتری را پیش رو داشته باشد.

انتهای پیام

منبع