تظاهرات تونسی‌های معترض به اقدامات قیس سعید مقابل پارلمان
تظاهرات تونسی‌های معترض به اقدامات قیس سعید مقابل پارلمان

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، صدها تن از شهروندان تونسی بنا به درخواست کمپین “شهروندان ضد کودتا” تظاهراتی را علیه وضعیت فوق‌العاده بدون دلیل و دفاع از مشروعیت قانون اساسی و پارلمانی در میدان “باردو” و اطراف پارلمان برگزار کردند و این مکان شاهد استقرار امنیتی گسترده بود و نیروهای امنیتی مانع […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، صدها تن از شهروندان تونسی بنا به درخواست کمپین “شهروندان ضد کودتا” تظاهراتی را علیه وضعیت فوق‌العاده بدون دلیل و دفاع از مشروعیت قانون اساسی و پارلمانی در میدان “باردو” و اطراف پارلمان برگزار کردند و این مکان شاهد استقرار امنیتی گسترده بود و نیروهای امنیتی مانع ورود معترضان به این میدان می‌شدند.

کمپین “شهروندان ضد کودتا” روز شنبه مقامات تونس را به ممانعت از ورود شهروندان به پایتخت برای مشارکت در اعتراضات در روز یکشنبه متهم کرد.

قیس سعید، رئیس جمهوری تونس ۲۲ سپتامبر طی حکمی ریاستی، سکانداری دو قوه مجریه و مقننه را برعهده گرفت‌. او همچنین ۲۵ سپتامبر فعالیت پارلمان و مصونیت قضایی نمایندگان را معلق و نخست وزیر را برکنار و اعلام کرد، تا زمان تشکیل دولت جدید، مسؤولیت اجرایی کشور را خود برعهده گرفت که مخالفان از جمله الغنوشی، این اقدام او را به منزله کودتا علیه دولت به حساب آورده‌اند.

همچنین کمپین “شهروندان ضد کودتا” ابتکارعملی را برای حل بحران سیاسی تونس متشکل از بازگشت فعالیت پارلمان و اصلاح سیستم رای گیری و دعوت به انتخابات زودهنگام پارلمانی و ریاست جمهوری مطرح کرد.

این کمپین که نمایندگان و مشاوران سابق سعید هم به آن پیوسته‌اند، نقشه راهی را برای بازگشت به روند قانون اساسی، نجات کشور از این انزوای بین‌المللی که مسببش تصمیمات رئیس جمهوری است، پیشنهاد داده است.

انتهای پیام

منبع