حزب‌الله لبنان: هدف از درگیری‌های بیروت ایجاد فتنه و جنگ داخلی بود
حزب‌الله لبنان: هدف از درگیری‌های بیروت ایجاد فتنه و جنگ داخلی بود

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، هاشم صفی‌الدین، رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان در مراسم تشییع تعدادی از کشته شدگان در درگیری‌های روز پنجشنبه در بیروت گفت: هدف از آنچه اتفاق افتاد ایجاد فتنه و جنگ داخلی بود. حزب‌الله هرگز به جنگ کشیده نخواهد شد اما در عین حال نمی‌گذارد خون […]

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، هاشم صفی‌الدین، رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان در مراسم تشییع تعدادی از کشته شدگان در درگیری‌های روز پنجشنبه در بیروت گفت: هدف از آنچه اتفاق افتاد ایجاد فتنه و جنگ داخلی بود. حزب‌الله هرگز به جنگ کشیده نخواهد شد اما در عین حال نمی‌گذارد خون شهدا هدر برود.
مراسم تشییع سه تن از کشته شدگان در اعتراضات، در جنوب بیروت برگزار شد و حامیان حزب‌الله و جنبش أمل در آن حضور یافتند. شرکت کنندگان در این مراسم خواهان انجام تحقیقات درباره درگیری‌ها شدند.
از سوی دیگر وزیر دفاع لبنان تأکید کرد که ارتش هرگز اجازه هیچ گونه تجاوزی را نمی‌دهد.
حزب‌الله و جنبش أمل لبنان پنجشنبه حزب القوات‌اللبنانیه را به تیراندازی و قتل عمدی معترضان متهم کردند، اما این حزب این اتهامات را رد کرد. درگیری‌های روز پنجشنبه به کشته شدن هفت تن و زخمی شدن ۳۲ تن دیگر منجر شد.
سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه نیز جمعه درباره درگیری‌ها و حمله به معترضان در بیروت گفت: کسی که مسئولیت حمله به معترضان در بیروت را برعهده دارد همان رهبرانشان هستند که آن‌ها را به این مکان کشاندند.
وی خواهان محاکمه کسانی شد که لبنان را به “فتنه” کشانده‌اند. وی تأکید کرد که مانع هیچ گونه اقدام قضایی در این باره نمی‌شود.
جعجع تأکید کرد: دولت نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان در خطر است. هر روز در این دولت کارشکنی شده و مین‌هایی در راه فعالیت آن کار گذاشته می‌شود و مین امروز قضایی است.
جعجع تأکید کرد: قبل از اینکه به معترضان در منطقه عین الرمانه حمله شود چهار تن از ساکنان منطقه زخمی شدند.
جعجع در مصاحبه‌ای گفت: قاضی ناکام (طارق البیطار، قاضی پرونده انفجار بندر بیروت) نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد، برای همین نمی‌توانیم در تحقیقات داخلی به جایی برسیم، بهتر است کمیته تحقیقات بین‌المللی درباره پرونده انفجار بندر بیروت تشکیل شود.
وی مدعی شد: حزب‌الله می‌خواهد تحقیقات در پرونده انفجار بندر بیروت را ناکام بگذارد.
جعجع گفت که حزبش مراکز خاص خود را در منطقه دارد.
وی درباره تماسی که با میشل عون، رئیس جمهور لبنان داشته، گفت: این تماس بسیار بد بود. من میشل عون را خیلی خوب می‌شناسم. او با رویکرد قبلی و برای اینکه مسئولیت را روی دوش من بگذارد با من تماس گرفت و گفت باید این درگیری‌هایی که رخ داده متوقف شود. من گفتم که چرا ارتش خرابکاران را دستگیر نمی‌کند؟ ما ژنرال هستیم و نباید در این پرونده دخالت کنیم.
از سوی دیگر دستگاه‌های امنیتی لبنان ۱۹ تن را به اتهام دست داشتن در درگیری‌های بیروت بازداشت کردند.
دستگاه قضایی لبنان دستور چک کردن تمام دوربین‌های مداربسته در منطقه درگیری را برای مشخص شدن هویت افراد مسلح داده است.
در همین حال وزارت خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی نسبت به درگیری‌های بیروت از تمام طرف‌ها خواست آرامش و خویشتن‌داری خود را حفظ کنند.
این وزارتخانه تأکید کرد: اولویت کنونی باید اجرای اصلاحات ضروری و فوری برای خروج لبنان از بحران به ویژه در زمینه انرژی باشد.
انتهای پیام

منبع