خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آبان
خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آبان

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررس ایرادات شورای نگهبان در طرح نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس، لایحه یک فوریتی تمدید مهلت‌های مقرر در تبصره‌های (۱) و (۲) ماده (۲) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، طرح مدیریت تعارض منافع در دستورکار نمایندگان قرار گرفت. در این جلسه، […]

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررس ایرادات شورای نگهبان در طرح نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس، لایحه یک فوریتی تمدید مهلت‌های مقرر در تبصره‌های (۱) و (۲) ماده (۲) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، طرح مدیریت تعارض منافع در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در این جلسه، نمایندگان گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص طرح یک فوریتی نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس را بررسی کرده و به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاحاتی در آن اعمال کردند.

ناطقین مجلس

درخواست مالکی از رئیس‌جمهور برای بازرسی از “انتصابات فامیلی”

هشدار نماینده شادگان درباره نبود برنامه مدون برای حل مشکل کمبود آب

دهمرده: سه قوه در سایه تعامل و همدلی مشکلات را حل کنند

صباغیان بافقی: آقای رئیسی فکری برای گرانی‌ها کنید

***

57304952 - خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آبان

در ادامه جلسه علنی، کلیات لایحه اصلاح تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مورد بررسی قرار گرفت  که نمایندگان با آن مخالفت کردند.

پیش از این مهلت ۱۰ ساله‌ای به نیروی انتظامی برای تامین نیروی مورد نیاز از افسران و کادر پیمانی برای تشخیص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور و قبض جریمه داده شده بود که این مهلت سال گذشته به پایان رسید.

در جریان بررسی کلیات لایحه اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، رئیس پلیس راهنمایی رانندگی ناجا در صحن علنی مجلس حضور یافت و با اشاره به اینکه در کل کشور ۴۵۰۰ دوربین ثبت تخلف در راه‌های اصلی و شهرها وجود دارد، فقط در ۷ شهر کشور دوربین ثبت تخلف است که ۴۹ درصد دوربین‌ها معیوب بوده و کار نمی‌کند، افزود: طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی مسئول توسعه دوربین‌ها است که باید بحث توسعه را از وزارت راه و شهرسازی پیگیر شد، ولی ریالی از محل اعمال جریمه به افسران و درجه‌داران تعلق نمی‌گیرد و به خزانه می‌رود

رئیس مجلس شورای اسلامی هم در پاسخ به اظهارات نماینده رباط کریم مبنی بر اینکه چرا مردم باید به خاطر تردد از ساعت ۱۰شب تا ۳ صبح جریمه شوند و این کار جیب مردم را خالی می‌کند، گفت: در توضیح این موضوع باید گفت در زمان اوج شیوع ویروس کرونا، کادر درمان به این نتیجه رسیدند که بیشترین منشاء شیوع ویروس از شب نشینی‌های مردم است، لذا تصمیم بر ممنوعیت تردد شبانه گرفته شد تا شب نشینی‌ها به حداقل برسد ممنوعیت هم از ۱۰ شب تا ۳  صبح در نظر گرفته شد.

61494848 - خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آبان

پس از قرائت قرائت گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص طرح مدیریت تعارض منافع، نمایندگان  با کلیات این طرح موافقت کردند.

همچنین با موافقت نمایندگان، هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اجتماعی مقرر شد که این طرح به صورت دو شوری بررسی شود و برای اصلاح جزییات به کمیسیون بازگردد.

در ادامه جلسه علنی، دو تن از اعضای کمیسیون عمران و برنامه و بودجه جهت عضویت در هیات امنای صندوق ملی مسکن انتخاب شدند.

بر این اساس اقبال شاکری از کمیسیون عمران را با ۱۸۷ رای و آرش زره تن از کمیسیون برنامه و بودجه را با ۱۷۸ رای به عضویت این صندوق درآمدند.

61947525 - خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آبان

در جریان بررسی درخواست عده ای از نمایندگان برای بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده ای از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها و شهرداران به صورت دو فوریتی بررسی و در نهایت با این درخواست موافقت شد.

طرح تشکیل دیوان عالی نظارت بر شوراهای اسلامی شهر به همراه ۴ طرح دیگر در جلسه علنی امروز مجلس اعلام وصول شد.

همچنین محمد رشیدی عضو هیات رئیسه  موارد اعلام وصولی از جمله طرح تشکیل دیوان عالی نظارت بر شوراهای اسلامی شهر را  قرائت کرد.

62062567 - خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ آبان

در بخشی از جلسه علنی امروز، عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس  هم با اشاره به اینکه مجلس از سال گذشته اقدامات لازم برای رعایت عدالت در پرداخت حقوق ها را آغاز کرده و این موضوع در مجلس شورای اسلامی دنبال می شود. مجلس به دنبال رعایت عدالت می باشد و این امر از اختیارات مجلس است ان شاءالله با اصلاحات صورت گرفته شاهد رعایت عدالت در پرداخت حقوق ها خواهیم بود.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

سبزی: قیمت نجومی حامل‌های انرژی مصداق بارز قوز بالا قوز است

تاکید ذاکر بر برخورد با تعارض منافع غیرقانونی

عسکری:‌ تعلل دولت در معرفی وزیر آموزش و پرورش به صلاح کشور نیست

صباغیان: واردات خودروی هیبریدی قیمت خودروی داخلی را می‌شکند

انتقاد یک نماینده مجلس از حضور زنان بی‌حجاب غیرمسلمان در گاندو

طهماسبی: گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش هرچه سریع‌تر معرفی شود

انتقاد نماینده شیراز از گرانی اقلام اساسی

انتقاد بسطامی از اجرا نشدن قانون محرومیت زدایی

محسنی بندپی: افزایش قیمت برق داد مردم را در آورده است

انتقاد نماینده اقلید از «انتصابات مغایر با شایسته‌سالاری» در دولت

نماینده اصفهان: خبرنگاران کشور از خبرنگار افشاگر حمایت کنند

تذکر نماینده خمین به وزیر بهداشت برای تامین داروهای مورد نیاز مردم

***

در پایان جلسه روح الله متفکرآزاد، یک عضو هیئت رئیسه تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را  قرائت کرد.

انتهای پیام

منبع