داوطلبان هلال‌احمر باید شناسنامه‌دار شوند/توسعه و تقویت ملزومات طرح امداد و نجات در دستور کار
داوطلبان هلال‌احمر باید شناسنامه‌دار شوند/توسعه و تقویت ملزومات طرح امداد و نجات در دستور کار

به گزارش ایسنا دکتر پیرحسین کولیوند روز امروز (9 دی‌ماه) در نشست تخصصی تدوین طرح جامع امداد و نجات با حضور مسئولان هلال‌احمر گفت: یکی از مهم‌ترین محورهای برنامه‌ من در جمعیت هلال‌ احمر تغییر و بازنگری ساختار امداد و نجات و مقابله با سوانح اقلیمی است که باید برای پاسخ به آن‌ها آماده باشیم و […]

به گزارش ایسنا دکتر پیرحسین کولیوند روز امروز (9 دی‌ماه) در نشست تخصصی تدوین طرح جامع امداد و نجات با حضور مسئولان هلال‌احمر گفت: یکی از مهم‌ترین محورهای برنامه‌ من در جمعیت هلال‌ احمر تغییر و بازنگری ساختار امداد و نجات و مقابله با سوانح اقلیمی است که باید برای پاسخ به آن‌ها آماده باشیم و در کنار آن توانایی‌هایمان را توسعه دهیم و تقویت کنیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه طی سال های گذشته درخصوص مباحث امدادونجات و اقلیمی زحمات بسیاری کشیده شده که قابل تقدیر است، اظهار کرد:  من گلایه و انتقاد از گذشته ندارم بلکه قدردان زحمات و تلاش‌های دست اندرکاران این حوزه هستم اما اعتقاد دارم می‌توان برای تحقق فرایندهای مدیریت بحران بهتر کار کرد که زحمت توسعه و بهتر کار کردن با اندیشمندان و متخصصان این حوزه همچون عزیزان حاضر در این جلسه است.

وی اولین هدف رسیدن به آمادگی مطلوب جمعیت هلال احمر در پاسخ اضطراری به حوادث و بلایا را نوشتن یک نقشه جامع و کامل برای امدادونجات دانست و گفت: تدوین نقشه جامع و کامل برای تحول در ساختار امداد و نجات ضروری و مهم است اما قطعا بدون نقص نخواهد بود و به تناسب شرایط می‌تواند با کمک خرد جمعی ویرایش شود و تغییر پیدا کند.

کولیوند با اشاره به هدف تشکیل این نشست برای بررسی نقاط ضعف و قوت ساختار امداد و  نجات هلال‌احمر به همراه رسم نقشه راه تصریح کرد: در حال حاضر فعالیت ما هنوز سنتی است که نیازمند نظرات متخصصان هستیم تا از این حالت خارج شویم و به وضعیت مطلوب برسیم بنابراین باید از فناوری روز دنیا بهره ببریم و قدم به قدم پیش برویم.

وی با اشاره به نقش داوطلبان در این طرح گفت: از نظر منابع انسانی نیازمند تحول هستیم. روحیه امدادگران باید تغییر کند و روحیه شادابی را میان داوطلبان باید ایجاد کنیم. گلایه امدادگران برای تامین تجهیزات، رفاهی و سایر موضوعات مربوط به منابع انسانی انصافا به حق است و باید مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر اینکه همه داوطلبان باید شناسنامه دار بشوند، اظهارکرد: درگاه ورودی داوطلبان، نجاتگران و جوانان باید به گونه ای باشد تا افراد باانگیزه وارد جمعیت بشوند یعنی اگر حادثه ای باشد بدانیم کجا، چه کسی داوطلب ما در چه نقطه‌ای است. اگر این لشکر داوطلب را شناسنامه دار کنیم می توانیم به داوطلبان همچون معتمدین هلال احمر تکیه کنیم.

کولیوند با اشاره به جزییات تدوین طرح امدادونجات گفت: طرح جامع امداد و نجات از همه لحاظ همچون تشکیلات، ساختارها، دستورالعمل ها، لجستیک، تجهیزات و سایر موارد باید مورد بررسی قرار بگیرد، وضعیت انبارها باید مورد بازبینی قرار بگیرد تا فرآیند کاری اش اصلاح شود. از همه مهم تر بحث ایجاد هماهنگی ها استو باید از تمامی ظرفیت ها استفاده و امکانات و منابع همه دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر وی افزود: من انتظار دارم کمیته های تخصصی تشکیل بشوند، کارها تقسیم و مطالب به اشتراک گذاشته شود. در واقع جلسات این چنینی باید موجب تصمیم گیری علمی و عملیاتی شود و نتیجه جلسات هم برای امدادگران در عملیات و حوادث کاربردی و نتیجه بخش باشد.

به گفته کولیوند، جمعیت هلال احمر جایی است که همه علاقه‌مند هستند از اعضای آن باشند چون ماهیت آن ایثارگری و خدمت است.

انتهای پیام 

منبع