درخواست اتحادیه اروپا برای آزادی فوری بازداشتی‌ها در سودان
درخواست اتحادیه اروپا برای آزادی فوری بازداشتی‌ها در سودان

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه در بیانیه‌ای در واکنش به فراخوان تجمع مشاغل سودان برای انجام تظاهرات گسترده خواستار آزادی فوری بازداشتی‌های ۲۵ اکتبر شد. وی گفت، اتحادیه اروپا با نهایت نگرانی ادامه حبس خانگی عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان را پیگیری می کند. نخست وزیر […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه در بیانیه‌ای در واکنش به فراخوان تجمع مشاغل سودان برای انجام تظاهرات گسترده خواستار آزادی فوری بازداشتی‌های ۲۵ اکتبر شد.

وی گفت، اتحادیه اروپا با نهایت نگرانی ادامه حبس خانگی عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان را پیگیری می کند. نخست وزیر باید بتواند نقش قانونی خود را ایفا کند. باید در انجام اقدامات آزاد باشد و بدون هیچ شروط یا محدودیتی دیدار داشته باشد.

در این بیانیه از مقامات سودان خواسته شده دیدار نمایندگان جامعه بین الملل با نخست وزیر را تسهیل کرده و او را از حبس خانگی خارج کنند و آزادی کامل او را به وی بازگردانند.

براساس این بیانیه سلامت جسمی این بازداشتی‌ها و رعایت حقوق بشر در حق آنها مسوولیت بخش نظامی است.

بورل در این بیانیه تاکید کرد، نیروهای امنیتی باید خویشتندار بوده و به حق تظاهرات مسالمت آمیز احترام بگذارند و منتظر مسالمت آمیز جدید اعلام شده طی روزهای آتی باشند.

تجمع مشاغل سودان در بیانیه‌ای خواستار تظاهرات گسترده مردمی در روز شنبه با هدف مطالبه دولت مدنی و رد اقدامات ارتش شد.

۲۵ اکتبر سودان درگیر بحران شدیدی شد؛ عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش وضعیت فوق العاده اعلام کرده و شورای حاکمیت انتقالی و دولت را منحل کرد. او همچنین در میان اعتراضات مستمر مردمی این اقدامات که آن را کودتای نظامی خواندند، استانداران را برکنار و رهبران احزاب، وزیران و مسوولان را بازداشت کرد.

انتهای پیام

منبع