رئیس جمهور الجزایر: بعد از اظهارات “خطرناک” گام اول برای آشتی را ما برنمی‌داریم
رئیس جمهور الجزایر: بعد از اظهارات “خطرناک” گام اول برای آشتی را ما برنمی‌داریم

به گزارش ایسنا، عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر در مصاحبه‌ای با مجله اشپیگل آلمان اظهار کرد: هرگز احساس پشیمانی نمی‌کنم. امانوئل ماکرون (رئیس جمهور فرانسه) بار دیگر یک دعوای قدیمی را به شکلی بی‌فایده باز کرد. تبون گفت: اگر ایرک زمور (چهره راستگرای افراطی فرانسه و از مخالفان ماکرون) چنین چیزی گفته بود، اهمیتی نداشت […]

به گزارش ایسنا، عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر در مصاحبه‌ای با مجله اشپیگل آلمان اظهار کرد: هرگز احساس پشیمانی نمی‌کنم. امانوئل ماکرون (رئیس جمهور فرانسه) بار دیگر یک دعوای قدیمی را به شکلی بی‌فایده باز کرد.

تبون گفت: اگر ایرک زمور (چهره راستگرای افراطی فرانسه و از مخالفان ماکرون) چنین چیزی گفته بود، اهمیتی نداشت و هیچ کسی به آن توجه نمی‌کرد اما زمانی که رئیس جمهور یک کشور اعلام کند الجزایر به خودی خود یک ملت نیست، این مساله بسیار خطرناک است.

رئیس جمهور الجزایر در ادامه تاکید کرد: پس از این اظهارات ماکرون، من هرگز گام اول را برنخواهم داشت چراکه در این صورت تمامی الجزایری‌ها را از دست خواهم داد و این موضوع به شخص من ارتباط ندارد بلکه به کل ملت الجزایر مربوط می‌شود.

او افزود: هیچ شهروند الجزایری نخواهد پذیرفت که من با کسانی که به ما توهین کردند، گفتگو کنم.

پس از آنکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه وجود ملت الجزایر قبل از استعمار فرانسه را زیر سوال برد و نخبگان حاکم در الجزایر را به این امر متهم کرد که باعث” کینه توزی” علیه فرانسه می‌شوند، روابط دو کشور دچار تنش شد و در نهایت ریاست جمهوری الجزایر دوم اکتبر سفیرش در پاریس را فراخواند و اظهارات ماکرون را “توهین آمیز” خواند.

تبون در واکنش به اظهارات ماکرون تاکید کرد: نباید به تاریخ ملت‌ها لطمه زد و نباید الجزایری‌ها خوار شمرده شوند.

او افزود: ماکرون با این اظهارات در کنار توجیه‌کنندگان استعمار ایستاد.

انتهای پیام

منبع