زندانیان مستعد به دلیل محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته‌شوند
زندانیان مستعد به دلیل محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته‌شوند

حمیدرضا عزیزیان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص برگزاری چهارمین دوره مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی زندانیان سراسر کشور به میزبانی مشهد اظهار کرد: مسابقات ورزشی زندانیان سراسر کشور سال‌های متمادی به عنوان یکی از مولفه‌های اثرگذار نشاط اجتماعی، اصلاح تربیتی و حرفه‌ای وجود داشته و جزو برنامه‎‌های ثابت در سلسله اقدامات فرهنگی سازمان زندان‌هاست. در […]

حمیدرضا عزیزیان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص برگزاری چهارمین دوره مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی زندانیان سراسر کشور به میزبانی مشهد اظهار کرد: مسابقات ورزشی زندانیان سراسر کشور سال‌های متمادی به عنوان یکی از مولفه‌های اثرگذار نشاط اجتماعی، اصلاح تربیتی و حرفه‌ای وجود داشته و جزو برنامه‎‌های ثابت در سلسله اقدامات فرهنگی سازمان زندان‌هاست. در ۲ سال اخیر به علت شیوع کرونا مسابقات کشوری به تاخیر افتاد، اما مسابقات استانی درون زندان‌های بزرگ کشور برقرار بود.

وی افزود: واکسیناسیون ضربتی زندانیان سراسر کشور کمک کرد بتوانیم این مسابقات را برگزار کرده و  مجددا فستیوال‌های ورزشی و همایش تربیت‌بدنی را آغاز کنیم. یکی از اهداف برگزاری این دسته از مسابقات دیده شدن زندانیانی است که توانمندی‌های اجتماعی، ورزشی و فرهنگی دارند. بخش عمده زندانیان که مدتی مهمان سازمان زندان‌ها هستند، به دلایل متعدد قضایی دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند، اما توانمندی‌های این افراد به واسطه بودن در حبس نباید تحت تاثیر قرار بگیرد.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کل کشور بیان کرد: جشنواره‌های هنری و مسابقات ورزشی دیگری در حیطه سربازان وظیفه زندان‌ها، کارکنان و زندانیان خواهیم داشت که آغاز آن با مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در مشهد بوده است. حدود ۲۸ استان برای شرکت در این مسابقات اعلام آمادگی کرده‌اند.

عزیزیان یادآور شد: بخشی از این فعالیت باید با هماهنگی مرجع قضایی برای اعزام زندانیان صورت گیرد، از همین رو خیلی از ورزشکاران خوب ما در سازمان زندان‌ها که می‌توانستند به کیفیت این مسابقات اضافه کنند، به لحاظ مسائل قضایی، نداشتن وثیقه و… امکان حضور در این مسابقات را نداشتند. ظرفیت‌های نهفته بسیاری در مجوعه زندان‌های کشور وجود دارد که طی این دوره از مسابقات در مشهد شاهد آن خواهیم بود.

وی اضافه کرد: این مسابقات چهارمین دوره مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی است که آن را به نام شهید ابراهیم هادی متصل کردیم تا از این پهلوان شهید نیز یادی کرده باشیم که زندگی او سراسر مرام پهلوانی بود. گود زورخانه نمادی از خضوع و فروتنی است که قرار است به خودسازی برسد.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کل کشور گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار نفر از زندانیان فعالیت ورزشی دارند که با توسعه این ورزش می‌توانیم تا پایان سال جاری به عدد ۲۰ هزار نفر برسیم. این ورزش وجوه متعددی دارد که می‌تواند به فضای تلطیف شده داخل زندان‌ها کمک کند و قطعا اثرات ارزشمندی را در پی خواهدداشت.

عزیزیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ الی ۱۵ رشته از زیرمجموعه ورزش‌های همگانی در زندان‌ها برگزار می‌شود. پنجمین دوره المپیاد ورزشی زندانیان سراسر کشور همزمان با المپیک و پارالمپیک توکیو در زندان‌های سراسر کشور برگزار شد و حدود ۵۰ هزار نفر از زندانیان در رشته‌های مختلف شرکت کردند. اگر زندانی مشغول به اشتغال، آموزش، حرفه‌آموزی و ورزش نباشد، عملا در حوزه بازتوانی اجتماعی کاری انجام نداده‌ایم. توجه به هدفمند کردن اوقات زندانیان در زندان یکی از برنامه‌های اصلی سازمان زندان‌ها است.

وی تاکید کرد: بخش عمده تمرکز ما برای این است که هیچ استعدادی در داخل زندان‌ها به واسطه محرومیت از آزادی نادیده گرفته نشود. با تفاهم‌نامه با فدراسیون‌های متناظر ورزش‌های گوناگون، اقداماتی انجام داده‌ایم که لطمه‌ای به فعالیت حرفه‌ای ورزشی یک زندان پس از آزادی نیز وارد نشود.

انتهای پیام

منبع