سازمان ملل: لبنان در آستانه فروپاشی است
سازمان ملل: لبنان در آستانه فروپاشی است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری شینهوا، الیویه دی شوتر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقر و حقوق بشر طی سفر ۱۲ روزه خود به بیروت با تعدادی از مسئولان لبنانی دیدار کرده بود. وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقدامات مقامات لبنانی درباره نابودی ارز ملی و وارد کردن کشور به بحران سیاسی […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری شینهوا، الیویه دی شوتر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقر و حقوق بشر طی سفر ۱۲ روزه خود به بیروت با تعدادی از مسئولان لبنانی دیدار کرده بود.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقدامات مقامات لبنانی درباره نابودی ارز ملی و وارد کردن کشور به بحران سیاسی و عمیق کردن نابرابری لبنان را وارد “فقر کشنده” کرده است. لبنان هنوز یک کشور ازهم فروپاشیده نیست اما در آستانه فروپاشی است و “دولتش مردمش را خوار می‌کند.”

وی گفت: نابودی لیره لبنان به تخریب زندگی مردم و فقیر شدن میلیون‌ها تن شده است. همچنین کوتاهی دولت در مقابله با این بحران بی سابقه موجب ناامیدی شدید ساکنان به ویژه کودکان و زنان شده است. بحران ساختگی زندگی ساکنان را از بین می‌برد و مردم را دچار فقری خواهد کرد که نسل به نسل آن را به ارث خواهند برد.

این گزارشگر گفت: درحالی که ساکنان هر روز برای نفس کشیدن تلاش می‌کنند دولت وقت گرانبهایی را در راه فرار از مجازات تلف می‌کند و موضوع آوارگان را برای ابقای خود قربانی می‌کند.

وی از بی رغبتی رهبری سیاسی لبنان در روشن کردن روابط میان اصلاح مالیاتی و کاهش شدت فقر ابراز نگرانی کرد.

این گزارشگر همچنین از عدم وجود طرح مورداعتمادی برای کاهش شدت فقر از سوی دولت بدون تکیه بر اهداکنندگان بین المللی و نهادهای غیردولتی ابراز نگرانی کرد و گفت: مردم لبنان به راهکارهای مورداعتماد نیاز دارند و من نگران این هستم که دولت رنج و مشکلات آن‌ها را جدی نمی‌گیرد. لبنان در طول چند دهه نیاز به سیاست‌های اجتماعی و برنامه‌های نظارت و زیرساخت خدمات عمومی را نادیده گرفته است. من از اینکه نهاد سیاسی از شرایطی که مردم در آن زندگی می‌کنند خبر ندارد، شوکه هستم. کودکان مجبورند مدرسه را ترک کنند و در شرایط نامناسب کار کنند و آوارگان و لبنانی‌ها آب و برق ندارند. دولت باید اولویت را به حمایت اجتماعی فراگیر بدهد و در اقتصاد خود بازنگری کند.

وی هشدار داد: صبر اهداکنندگان درباره دولت لبنان بعد از از دست رفتن ۲۴۰ میلیون دلار نتیجه بازی با قیمت‌ها به سر آماده است. جامعه بین المللی باید جدیت دولت در اجرای شفافیت و مجازات را احساس کند.

انتهای پیام

منبع