سالیوان: رقابت با چین نیازی ندارد به جنگ سرد جدید بینجامد
سالیوان: رقابت با چین نیازی ندارد به جنگ سرد جدید بینجامد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اوایل امروز شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین گفته بود منطقه آسیا اقیانوسیه نباید به تنش‌های دوره جنگ سرد بازگردد و نسبت به تشکیل محافل کوچک در زمینه‌های جغرافیای سیاسی هشدار داد. در واکنش به این اظهارات، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در ارتباطی ویدیویی با موسسه لووی […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اوایل امروز شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین گفته بود منطقه آسیا اقیانوسیه نباید به تنش‌های دوره جنگ سرد بازگردد و نسبت به تشکیل محافل کوچک در زمینه‌های جغرافیای سیاسی هشدار داد.

در واکنش به این اظهارات، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در ارتباطی ویدیویی با موسسه لووی استرالیا گفت، ایالات متحده افغانستان را ترک کرد تا تاکید بیشتری روی هند اقیانوسیه کند، جایی که می‌خواهد پتانسیل درگیری را به حداقل برساند.  

سالیوان در پاسخ به سوالاتی، تلاش کرد تا نگرانی‌ها درباره خطر وقوع یک جنگ سرد جدید با چین را کم‌اهمیت جلوه دهد. مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: همه این صحبت‌ها در مورد ورود ایالات متحده و چین به یک جنگ سرد جدید و اینکه ما در راه درگیری هستیم… باید بگویم، ما این انتخاب را داریم که این کار را نکنیم.

سالیوان افزود: ما در عوض این انتخاب را داریم که با آنچه رئیس‌جمهور بایدن می‌گوید رقابت سختی است، پیش برویم؛ جایی که می‌خواهیم به شدت در ابعاد مختلف از جمله اقتصاد و فناوری رقابت کنیم، جایی که قرار است از ارزش‌های خود دفاع کنیم، اما همچنین درک می‌کنیم که چین عاملی در نظام بین‌الملل در آینده قابل پیش‌بینی خواهد بود.

انتهای پیام

منبع