سوریه، غزه و توسعه پیمان ابراهیم؛ پرونده‌های روی میز وزرای خارجه آمریکا، اسرائیل و امارات
سوریه، غزه و توسعه پیمان ابراهیم؛ پرونده‌های روی میز وزرای خارجه آمریکا، اسرائیل و امارات

به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، این مقام آمریکایی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد دیدار امروز بلینکن با یائیر لاپید ، وزیر خارجه اسرائیل و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات در واشنگتن گفت که “موضوعات مورد توجه ما در منطقه مورد بحث قرار خواهد گرفت.” مقام مذکور عنوان داشت: […]

به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، این مقام آمریکایی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد دیدار امروز بلینکن با یائیر لاپید ، وزیر خارجه اسرائیل و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات در واشنگتن گفت که “موضوعات مورد توجه ما در منطقه مورد بحث قرار خواهد گرفت.”
مقام مذکور عنوان داشت: واشنگتن امیدوار است “توافقنامه‌ ابراهیم” بین اسرائیل و همسایگانش گسترش یابد.
وی گفت: علاوه بر ایران ، سوریه و مساله توسعه اقتصادی، وزیران خارجه حاضر در مورد روابط با چین، اجرای توافقنامه‌های ابراهیم و وضعیت نوار غزه بحث خواهند کرد.
این مقام تأکید کرد که دولت بایدن به طور روشن به راه‌حل دو کشوری متعهد است و می‌کوشد تا جایی که می‌تواند به بهترین نحو در این مسیر پیش برود، اما خاطرنشان کرد که ایالات متحده از اسرائیل در مبارزه با “تروریسم” حمایت می‌کند و بلینکن در مورد مدرن سازی سامانه “گنبد آهنین” با لاپید بحث خواهد کرد. 
مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: ایالات متحده ، اسرائیل و امارات دو گروه کاری جدید را روز چهارشنبه راه اندازی خواهند کرد که یکی از دو گروه بر همزیستی مذهبی تمرکز خواهد کرد ، در حالی که گروه دیگر بر مسائل مربوط به آب و انرژی تمرکز می‌کند.
 گزارش‌ها حاکی از آن است که بلینکن نخست با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل و سپس شیخ عبدالله‌ بن زاید دیدار می‌کند. او پس از این ملاقات‌ها میزبان نشست سه‌جانبه‌ای خواهد بود که نخستین نمونه از این نشست‌ها در دولت بایدن به‌شمار می‌رود.
رویترز گزارش داده که این سه کشور کارگروه‌های جدیدی با هدف توسعه روابط اسرائیل و کشورهای عربی برقرار خواهند کرد.
به گفته یک مقام آمریکایی، این کارگروه‌ها به اهمیت شرکای آمریکا در منطقه و یافتن راه‌حل‌های جدید برای مشکلات قدیمی توجه دارند.
رویترز به نقل از منبع خود در وزارت امور خارجه آمریکا گزارش داده که آمریکا از همکاری اسرائیل با همه کشورهای منطقه استقبال می‌کند و امیدوار است از این اهرم بتواند در حل مساله فلسطین و اسرائیل استفاده کند.

انتهای پیام

منبع