طرح چهاربندی چین برای حل مشکلات افغانستان
طرح چهاربندی چین برای حل مشکلات افغانستان

به گزارش ایسنا، به نقل از آریانا نیوز، سران گروه ۲۰ از روز گذشته به این سو درباره افغانستان و وضعیت بحرانی بشری در کشور رایزنی کردند. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین یک طرح چهار بخشی را در این مورد پیشنهاد کرد. اول، وانگ از جامعه جهانی خواست که روی کمک‌های بشردوستانه برای جلوگیری […]

به گزارش ایسنا، به نقل از آریانا نیوز، سران گروه ۲۰ از روز گذشته به این سو درباره افغانستان و وضعیت بحرانی بشری در کشور رایزنی کردند.
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین یک طرح چهار بخشی را در این مورد پیشنهاد کرد. اول، وانگ از جامعه جهانی خواست که روی کمک‌های بشردوستانه برای جلوگیری از بحران انسانی و بهبود وضعیت زندگی افغان‌ها تمرکز کند. این مقام چینی اعلام کرد که کشورش ۳۱ میلیون دلار را برای تهیه غذا، مواد زمستانی، دارو و واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند.
دوم، وی گفته است که افغانستان باید مسیر توسعه حرکت کند. جامعه جهانی نیز باید افغانستان را در این راستا کمک کند تا افغانستان ساختار سیاسی فراگیر و سیاست داخلی و خارجی‌اش را بسازد. سازمان‌های جهانی همچنان باید کمک به افغانستان را ادامه بدهند و در قسمت مبارزه با فقر و نیز ساختن زیربناها کشور را کمک کنند.
سوم، وزیر امور خارجه چین تاکید کرد که تروریسم برای این کشور غیر قابل تحمل است. وی خواستار اقدامات مشخص برای اطمینان از دور ماندن افغانستان از تروریسم شد و جبهه‌ای متحد برای جامعه بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم پیشنهاد کرد.
چهارم، جامعه جهانی باید به یک اجماع برای کار مشترک با افغانستان برسد. وانگ خاطرنشان کرد که سازمان ملل متحد نقش مرکزی در راستای ارایه کمک‌های بشردوستانه و حفظ صلح و ثبات در افغانستان، دارد.
انتهای پیام

منبع