فعالان هنگ‌کنگی به حبس محکوم شدند
فعالان هنگ‌کنگی به حبس محکوم شدند

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، این هفت تن بابت سازماندهی راهپیمایی و تجمعی غیرقانونی در اول ژوئیه سال گذشته میلادی در هنگ کنگ که در آن، هزاران تن در خیابان‌های این دولتشهر حضور یافتند، گناهکار شناخته شدند. پلیس که این راهپیمایی را به دلیل کرونا ممنوع کرده بود، به سمت شرک […]

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، این هفت تن بابت سازماندهی راهپیمایی و تجمعی غیرقانونی در اول ژوئیه سال گذشته میلادی در هنگ کنگ که در آن، هزاران تن در خیابان‌های این دولتشهر حضور یافتند، گناهکار شناخته شدند.
پلیس که این راهپیمایی را به دلیل کرونا ممنوع کرده بود، به سمت شرک کنندگان گاز اشک آور شلیک و از آب پرفشار استفاده کرد.
این فعالان حامی دموکراسی “فیگو چان”، رهبر سابق جبهه حقوق بشر مدنی، “تسانگ کین-شینگ” و “تانگ سای-لای”، از لیگ سوسیال دموکرات‌ها، “اندی چویی”، عضو سابق شورای شهری هنگ کنگ و “وو چی-وای”، “ادی چو” و “لئونگ کوک-هونگ”، قانونگذاران سابق هنگ کنگی هستند.
در جریان این اعتراضات خیابانی، دست کم ۳۷۰ تن دستگیر شدند.
چان به ۱۲ ماه حبس محکوم شد درحالیکه دیگران هرکدام به شش تا ۱۰ ماه حبس محکوم شده‌اند.
قاضی داگلاس یائو گفت: ماهیت این اعلام جرم‌ها جدی است و ‌آنها باید حبس خود را بگذرانند.
پکن قانون جدید امنیت ملی را در ۳۰ ژوئن سال گذشته میلادی و در واکنش به اعتراضات گسترده ضدو دولتی در ۲۰۱۹ که دولتشهر هنگ کنگ را به هم ریخت، وضع کرد.
“تونگ یینگ-کیت”، نخستین فردی است که بر اساس این قانون در ژوئیه سال جاری میلادی به ۹ سال حبس به اتهام انجام فعالیت‌های تروریستی و تحریک جدایی طلبی محکوم شده است.
همچنین براساس اعلام اداره امنیت هنگ کنگ، بیش از ۱۵۰ تن بر اساس این قانون دستگیر شده‌اند. در این میان، ۱۰۰ تن به صورت رسمی متهم شده‌اند.
این قانون مجازاتی را علیه خیانت، جدایی طلبی، تروریسم و تبانی با نیروهای خارجی برای هنگ کنگی‌ها در پی دارد.
هنگ کنگ از ۱۹۹۷ با وعده آزادی گسترده و خودمختاری زیاد که باید حفظ شود، تحت حکمرانی چین درآمد. مقام‌های پکن و هنگ کنگ بارها دست داشتن در نقض حقوق بشر و آزادی‌های این دولتشهر را رد کرده‌اند.
انتهای پیام

منبع