وزیر اسرائیلی: همچنان مخالف بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس هستیم
وزیر اسرائیلی: همچنان مخالف بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس هستیم

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، یک وزیر اسرائیلی در پیامی به دولت جو بایدن اعلام کرد، تل‌آویو به مخالفت خود با قصد واشنگتن برای بازگشایی کنسولگری آمریکا در شهر قدس پایبند خواهد بود و حتی اگر شرایط سیاسی تغییر یابد هیچ امتیازی وجود نخواهد داشت. کنسولگری بخشی از سفارت آمریکا بود که دونالد […]

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، یک وزیر اسرائیلی در پیامی به دولت جو بایدن اعلام کرد، تل‌آویو به مخالفت خود با قصد واشنگتن برای بازگشایی کنسولگری آمریکا در شهر قدس پایبند خواهد بود و حتی اگر شرایط سیاسی تغییر یابد هیچ امتیازی وجود نخواهد داشت.
کنسولگری بخشی از سفارت آمریکا بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا آن را در سال ۲۰۱۸ از تل‌آویو به شهر قدس منتقل کرد که این اقدام با استقبال اسرائیلی‌ها و محکومیت فلسطینیان رو به رو شد.
اکنون جو بایدن خواهان بازگشایی کنسولگری برای احیای روابط با فلسطینیان است؛ کسانی که خواهان بخشی از قدس اشغالی در کنار کرانه باختری و غزه برای تشکیل کشور مستقل فلسطین هستند.
گدعون ساعر، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی در جریان کنفرانسی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا این کنسولگری در دولت کنونی یا دولت آتی تحت فشار آمریکا بازگشایی خواهد شد یا خیر؟ گفت به هیچ وجه. به هیچ وجه.
وی به زبان انگلیسی گفت: این امر مستلزم موافقت اسرائیل است. ما هیچ امتیازی را در این زمینه نمی‌دهیم. این در حالی است که سفارت آمریکا  واکنش فوری نشان نداده است.
پیش بینی می‌شود این موضوع در سفر امروز (سه شنبه) یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به واشنگتن مطرح شود.
نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مخالف تشکیل کشور فلسطین است و لاپید نیز گفته است که بازگشایی کنسولگری ثبات دولت اسرائیل را برهم خواهد زد.
رسانه‌های اسرائیلی پیش‌بینی کردند، اگر واشنگتن از اتخاذ این اقدام صرف نظر کند تا دولت بنت ایمان بیاورد که تصویب بودجه کل که مدت‌هاست منتظرش هستند و قرار است ماه آینده میلادی تصویب شود در باثبات‌ترین وضعیت انجام خواهد شد، ممکن است به این مساله تن دهد.
اما ساعر این احتمال را بعید دانست و گفت: می‌خواهم آن را توضیح دهم و شفاف سازی کنم. ما مخالف این امر هستیم. ما اکنون با آن مخالفت نخواهیم کرد. دیدگاه ما پس از تصویب بودجه متفاوت می‌شود. ما صد در صد مخالف آن هستیم.
انتهای پیام

منبع