وزیر خارجه جدید ژاپن روابط خوب و رفتار مسوولانه از چین خواست
وزیر خارجه جدید ژاپن روابط خوب و رفتار مسوولانه از چین خواست

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه جدید ژاپن همچنین در کنفرانس خبری آغاز به کار خود گفت که قصد دارد از ریاست «لیگ دوستان پارلمانی ژاپن-چین» کناره‌گیری کند تا از ایجاد هرگونه “سوءتفاهم غیرضروری” جلوگیری کند. رسانه‌های محلی گزارش دادند، تردیدهایی در میان قانونگذاران محافظه‌کار در حزب حاکم […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه جدید ژاپن همچنین در کنفرانس خبری آغاز به کار خود گفت که قصد دارد از ریاست «لیگ دوستان پارلمانی ژاپن-چین» کناره‌گیری کند تا از ایجاد هرگونه “سوءتفاهم غیرضروری” جلوگیری کند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند، تردیدهایی در میان قانونگذاران محافظه‌کار در حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن وجود دارد، مبنی بر اینکه شاید او نتواند با حفظ ریاست این لیگ، موضعی قدرتمند علیه چین نشان دهد.

به تازگی ژاپن بسیار قاطعانه قدرت‌نمایی چین در مسائلی نظیر مناقشات در دریای چین جنوبی و تایوان را به چالش کشیده است. به طور همزمان، حزب حاکم ژاپن در نظر دارد تا موضع دفاعی خود را در بحبوحه تقویت نظامی چین و هدفش برای افزایش ناگهانی بودجه دفاعی بازنگری کند.

یوشیماسا هایاشی در اولین کنفرانس خبری خود به عنوان وزیر خارجه ژاپن بر اهمیت مناسبات سازنده و استوار با چین تاکید کرد. او گفت: روابط میان ژاپن و چین به شکلی چشمگیری اهمیت دارند، نه فقط برای دو کشور بلکه برای صلح و شکوفایی این منطقه و جامعه بین‌المللی. ما باید پافشاری کنیم و رفتار مسئولانه را بخواهیم و در عین حال گفت‌وگو را حفظ کنیم و در چالش‌های مشترک قاطعانه همکاری کنیم.

این وزیر ژاپنی توضیح نداد که منظورش از رفتار مسوولانه چیست. روابط ژاپن و چین سال‌هاست روی یک مناقشه ارضی بر سر گروهی از جزایر کوچک در دریای چین شرقی و همچنین میراث خصمانه نظامی گذشته ژاپن تیره و تار است.

وزیر امور خارجه ژاپن همچنین گفت، به علت پاندمی کرونا زمان آن فرا نرسیده است که تاریخی برای سفر شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین به ژاپن تعیین شود. سفر رسمی شی برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بود اما بابت این پاندمی به تعویق افتاد.

انتهای پیام

منبع