گراهام، بایدن را “بی‌کفایت‌ترین رئیس‌جمهور” توصیف کرد
گراهام، بایدن را “بی‌کفایت‌ترین رئیس‌جمهور” توصیف کرد

به گزارش ایسنا، این اظهارات لیندسی گراهام جمهوری‌خواه در جریان مصاحبه با برنامه “اتاق خبر آمریکا” در شبکه فاکس نیوز مطرح شد. گراهام گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا “بدتر از جیمی کارتر بوده است”، به ویژه بعد از خروج از افغانستان. این سناتور سرشناس آمریکایی گفت: ارتش به رئیس جمهور بایدن گفت که اگر […]

به گزارش ایسنا، این اظهارات لیندسی گراهام جمهوری‌خواه در جریان مصاحبه با برنامه “اتاق خبر آمریکا” در شبکه فاکس نیوز مطرح شد. گراهام گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا “بدتر از جیمی کارتر بوده است”، به ویژه بعد از خروج از افغانستان.

این سناتور سرشناس آمریکایی گفت: ارتش به رئیس جمهور بایدن گفت که اگر شما تمام نیروهای ما را خارج کنید و اگر پایگاه بگرام را ترک کنید، ما نمی‌توانیم از آنچه که باقی مانده است، دفاع کنیم و اینجا سقوط خواهد کرد.

او افزود: جو بایدن بی‌کفایت‌ترین رییس جمهور در طول عمر من در سیاست خارجی بوده است. حتی بدتر از جیمی کارتر. او ماهیت جنگ علیه تروریسم را درک نمی‌کند. او معتقد است که ما می‌توانیم از این مناطق خارج شویم و ایمن بمانیم. بدتر از این‌ها در انتظار افغانستان است.

خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان به صورت رسمی به تاریخ اول ماه مه ۲۰۲۱ موکول شده بود. به این ترتیب، نیروهای آمریکایی و ناتو بعد از ۲۰ سال ماموریت در افغانستان باید از این کشور جنگ‌زده خارج ‌می‌شدند.

هرچند حکومت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا، در سال ۲۰۲۰ توافقنامه‌ای را با طالبان امضا کرد که در آن تاریخ خروج نیروهای بین‌المللی اول ماه مه ۲۰۲۱ ذکر شده بود، اما جو بایدن این تاریخ را به ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ به تاخیر انداخت.

همچنین جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر از سیاست خود درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت بهترین تصمیم برای کشورش بوده است. بایدن ماموریت تخلیه شهروندان آمریکایی از کابل را هم “فوق‌العاده موفقیت‌آمیز” دانست. خروج آمریکا تقریبا با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان همزمان شد.

با این حال بایدن به خاطر سیاست خود در افغانستان و ماموریت تخلیه نیروهای آمریکایی و همکاران محلی آنان از کابل در داخل آمریکا به شدت تحت فشار قرار گرفته است. منتقدان می‌گویند او به متحدان آمریکا در افغانستان خیانت کرده و به اعتبار آمریکا در سطح جهان ضربه زده است. آنها همچنین انتقاد کردند که او خروج نیروها را باید زودتر آغاز می‌کرد.

انتهای پیام

منبع