اجرای ۲۰ طرح ملی برای حفاظت از محیط‌زیست
اجرای ۲۰ طرح ملی برای حفاظت از محیط‌زیست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، محافظت از محیط زیست در روزهایی که توسعه فناوری شتاب گرفته است، ضرورتی جهانی است. کاری که زمین را در مقابل عوارض ناشی از توسعه صنعتی حفظ می کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تدوین برنامه‌های توسعه فناوری در کشور باید مدنظر قرار […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، محافظت از محیط زیست در روزهایی که توسعه فناوری شتاب گرفته است، ضرورتی جهانی است. کاری که زمین را در مقابل عوارض ناشی از توسعه صنعتی حفظ می کند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تدوین برنامه‌های توسعه فناوری در کشور باید مدنظر قرار گیرد، توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استانی است. یعنی ضروری است که این پروژه‌ها در هر منطقه و استانی بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد آن خطه تدوین شود. این کار به پیشبرد اهداف مدنظر در زمینه توسعه علمی کشور و استفاده از همه طرفیت های موجود در کشور برای این کار کمک خواهد کرد.

بر همین مبنا ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به تعریف برنامه‌هایی چون «کشت علوفه شورپسند»، »«پرورش ماهی با زه‌آب»، «زراعت گیاهان شورپسند» و «پرورش گوسفندهایی منطبق با نوع آب و هوای مناطق مختلف کشور» کرده است. این برنامه‌ها در شهرها و استان‌هایی که با کم‌آبی و مشکلات خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، به اجرا درخواهد آمد. همه این پروژه‌ها قرار است باعث افزایش تاب‌آوری و بیابان‌زدایی در کشور شود.

اما دیگر اولویتی که در تعریف این پروژه‌ها مطرح است، حفاظت از محیط زیست و کاهش آسیب‌هایی است که به واسطه توسعه فناوری در کشور می تواند طبیعت را تهدید کند. بر این اساس، ستاد اقدام به تعریف ۲۰ پروژه آزمایشی در حوزه‌هایی چون «بیوتکنولوژی محیط»‌‍، «تصفیه فاضلاب»، «بیولاستیک»، «بیوکمپوست و اسید هیومیک»، «بیوسنسورها»، «مالچ‌های زیستی» و غیره کرده است تا با اجرای آنها میزان آسیب به طبیعت را به حداقل برساند. این طرح‌ها قرار است طی ۵ سال اجرایی شود.

منبع