۳ لایه سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب باز شد
۳ لایه سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب باز شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، پس از آنکه تیم پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب چند مشکل آن را حل کردند، مهمترین و پر ریسک ترین بخش این ماموریت در حال انجام است. تیم کنترل پروژه در مریلند مجبور شدند پنل خورشیدی تلسکوپ را برای جذب انرژی بیشتر دوباره تنظیم کنند. همچنین آنها […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، پس از آنکه تیم پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب چند مشکل آن را حل کردند، مهمترین و پر ریسک ترین بخش این ماموریت در حال انجام است.

تیم کنترل پروژه در مریلند مجبور شدند پنل خورشیدی تلسکوپ را برای جذب انرژی بیشتر دوباره تنظیم کنند. همچنین آنها جهت تلسکوپ را دوباره تنظیم کردند تا تابش نور خورشید به ۶ موتور آن که بیش از حد داغ شده بودند را محدود کند. این موتورها به اندازه کافی خنک شدند تا بتوانند سپر خورشیدی را ایمن نگه دارند.

تلسکوپ مذکور که به اندازه یک زمین تنیس است، اکنون کاملا باز شده و در مرحله کشیدن سپرهای خورشیدی آن قرار دارد. این مرحله روز چهارشنبه تکمیل می شود.سپرهای خورشیدی نقش مهمی دارند و ابزار را در مقابل اشعه های این ستاره محافظت می کنند.

طبق بیانیه ای که ناسا منتشر کرده، فرایند کشش سه لایه نخست سپر خورشیدی تلسکوپ تکمیل شده است. نخستین لایه سپر عصر دیروز باز شد.

فرایند باز شدن و کشش دومین لایه سپر نیز دیروز ساعت ۴:۰۹ دقیقه عصر به وقت آمریکا آغاز شد و ۷۴ دقیقه طول کشید. باز شدن سومین لایه نیز ساعت ۵:۴۸ دقیقه عصر به وقت آمریکا آغاز شد و ۷۱ دقیقه به طور انجامید. در کل فرایند باز شدن لایه های سپر ۵ساعت و نیم طول کشیده است.

این ۳ لایه کمترین فاصله را تا خورشید دارند. قرار است دو لایه دیگر نیز تا فردا باز شوند.

جیمز کوپر مدیر بخش پروژه سپر خورشیدی وب در ناسا می گوید: کشش لایه های سپر خورشیدی کار چالش برانگیزی است. آزمایش این فرایند روی زمین بسیار سخت است.

ابزار مذکور که با هزینه ۱۰ میلیارد دلار ساخته شده، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ ارسال شده به فضا است.

منبع